fot. PAP/Darek Delmanowicz

Ustawa ws. wyborów prezydenckich trafiła do Senatu

Do Senatu wpłynęła ustawa ws. przeprowadzenia wyborów prezydenckich.  Marszałek tej izby Tomasz Grodzki skierował ją do trzech komisji senackich. We wtorek ustawę o mieszanej formie wyborów przyjął Sejm. W środę w tej sprawie marszałek Senatu spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Temat wyborów omawiany był również podczas „okrągłego stołu” w Sejmie.

Nowe regulacje ws. wyborów prezydenckich przewidują, że każdy obywatel ma mieć wybór, czy zagłosuje w lokalu wyborczym czy korespondencyjnie. Każdy, kto ma chęć głosowania korespondencyjnego, ma czas, by zgłosić to do 12 dnia przed wyborami, a ten, kto podlega kwarantannie, do dwóch dni.  Będzie też możliwość zgłoszenia nowych kandydatów na urząd prezydenta. O bezpieczeństwo w lokalach ma zadbać rząd. Nowa ustawa o wyborach była tematem rozmów posłów w ramach tzw. okrągłego stołu.

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, organizator spotkania, ocenił, że  rozmowy odbyły się w dobrej atmosferze.

– Jest zgoda wszystkich partii politycznych, że wybory prezydenckie w Polsce powinny odbyć się w sposób demokratyczny, konstytucyjny, otwarty i  w poszanowaniu praw Państwowej Komisji Wyborczej – mówił Krzysztof Gawkowski.

– Jesteśmy, jako Koalicja Polska, zdeterminowani do tego, żeby wprowadzić normalność w Polsce. Zrobimy wszystko, żeby tą normalność wprowadzić, dlatego podjęliśmy te rozmowy, zgłaszamy swoje pomysły i będziemy do nich dążyć – podkreślił lider PSL Władysław Kosiniak- Kamysz.

Z kolei Prawo i Sprawiedliwość mówi o jednym terminie wyborów. To 28 czerwca.

– Chcemy, żeby wybory prezydenckie odbyły się w terminie, który umożliwi ciągłość funkcji prezydenta niezależnie od tego, kto wybory prezydenckie wygra – wskazał Marek Suski, poseł PiS.

Zdaniem posłów Prawa i Sprawiedliwości, uchwalona we wtorek ustawa daje pewność, że wybory prezydenckie odbędą się w sposób transparentny i bezpieczny. Jednak w tej sprawie mają odbyć się kolejne spotkania w ramach „okrągłego stołu”.

– Twierdzimy, że nasza ustawa – uchwalona we wtorek – takie wymogi spełnia. Gwarantuje bezpieczeństwo, wolność i powszechność, ale jeśli będą pojawiały się jeszcze propozycje, które mogłyby uczynić ją jeszcze lepszą: dlaczego nie, jesteśmy otwarci – podkreślił poseł PiS Przemysław Czarnek.

Ustępujący z funkcji wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski ma nadzieję na jej szybkie procedowanie w izbie wyższej.

– Tego po prostu potrzebuje Polska, tego potrzebują Polacy. W Polsce potrzebny jest spokój, potrzebny jest wybór prezydenta i skoncentrowanie się na walce ze skutkami pandemii – oznajmił Stanisław Karczewski.

W sprawie wyborów marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Rozmowa przebiegała w dobrej atmosferze. Szef państwa polskiego zaapelował do marszałka Senatu o sprawne prace nad ustawą.

– Chcielibyśmy, żeby te prace w Senacie mogłyby odbywać się w takim tempie i z uwzględnieniem takiego trybu procedowania, że nie będziemy mieli kolejnych tygodni niepewności, co do kwestii wyborczych – zaznaczył Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

Na szybkie procedowanie ustawy o wyborach mieszanych ma nadzieję także premier Mateusz Morawiecki.

– Jestem ciekaw, czy nadal Senat będzie przez miesiąc trzymał w swojej zamrażarce tę ustawę, którą przyjęliśmy we wtorek w Sejmie. Przyjęliśmy ją uwzględniając ogromną większość postulatów opozycji, bo jesteśmy nastawieni na konsensus – mówił szef rządu.

Tymczasem marszałek Senatu Tomasz Grodzki wyraził rozczarowanie szybkim przeprocedowaniem ustawy ws. wyborów w Sejmie. Teraz chce rozmawiać z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

– Zamierzam zaprosić prezesa partii rządzącej pana posła Kaczyńskiego do siebie do Senatu, aby próbować z partią rządzącą wypracować jakiś kompromis, który ułatwi pracę Senatowi – powiedział Tomasz Grodzki.

Marszałek Senatu zapowiedział intensywną pracę w komisjach senackich nad ustawą, ale nie stwierdził jednoznacznie, jak długo one potrwają.

Dr Aleksander Kozicki zauważył, że jeśli prace te będą się przedłużać, to takie działanie zamiast w rząd – uderzy w państwo polskie.

– W tej chwili konflikt między opozycją a partią rządzącą jest tak duży, że działania opozycji tak naprawdę nie są już dzisiaj wymierzone w partię rządzącą, tylko w państwo polskie. Widać to gołym okiem – mówił politolog.

Szybkie procedowanie ustawy w Senacie leży także w interesie opozycji – podkreślił socjolog prof. Arkadiusz Jabłoński.

– Mam tutaj na myśli Platformę Obywatelską. Jeżeli zdecydują się na wymianę kandydata, to w ich interesie jest, aby jak najszybciej ta ustawa przeszła. Żeby mieć czas na to, aby móc dokonać tej podmiany – powiedział profesor.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl