Senacka komisja debatuje nad nowelą o emeryturach

W Senacie rozpoczęło się posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Senatorowie zajmą się nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowelizacja zakłada, że w roku bieżącym zostanie jednorazowo zastosowana kwotowo-procentowa waloryzacja rent i emerytur. W efekcie emerytury wzrosną o co najmniej 36 zł. Najniższe świadczenie ma wynieść 880,45 zł.

Senator Robert Mamątow z PiS mówi, że  nowy system jest korzystniejszy, jednak problem leży w kwestii kapitału początkowego.

– Wiem, że dzisiaj wiele osób tego kapitału nie może w żaden sposób udowodnić. To będzie mankament tej ustawy, ale my ją poprzemy, bo ona idzie w dobrym kierunku. Jest tam parę rzeczy, które można by poprawić, ale na to PO na razie się nie godzi, uważam jednak, że to kwestia czasu – powiedział senator Robert Mamątow.

Nowe zasady waloryzacji mają objąć emerytury i renty rolników indywidualnych oraz służby mundurowe.

Będą też dotyczyć emerytur pomostowych, nauczycielskich, rent dla kombatantów oraz inwalidów wojennych i wojskowych. Z szacunków resortu pracy wynika natomiast, że łącznie na waloryzację emerytur i rent trafi w przyszłym roku ok. 3,7 mld zł.

RIRM

 

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl