fot. PAP/Tomasz Gzell

W tym tygodniu odbędzie się posiedzenie Senatu. Izba ma zająć się m.in. kwestią kandydatury B. Wróblewskiego na RPO

W tym tygodniu zbierze się Senat. W porządku obrad jest m.in. decyzja ws. kandydatury posła PiS-u Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich.

Sejm powołał Bartłomieja Wróblewskiego na urząd RPO 15 kwietnia. Aby mógł objąć funkcję, jego kandydaturę musi zaakceptować Senat. W środę rozpocznie się posiedzenie, na którym zapadnie decyzja w tej sprawie. Aby przekonać do siebie senatorów, Bartłomiej Wróblewski zaproponował spotkania z poszczególnymi klubami. W ubiegłym tygodniu poinformował, że rozmawiał już z marszałkiem Senatu, Tomaszem Grodzkim, a w tym tygodniu ma odbyć spotkania z politykami KO, PSL i niezależnymi.

– Mam nadzieję, że będą to dobre spotkania i przybliżą one nas do celu, jakim jest przełamanie partyjnego klinczu wokół wyboru Rzecznika – mówił kandydat PiS-u na RPO.

Bartłomiej Wróblewski zapewnił na konferencji prasowej, że jeśli zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich, będzie pomagał przede wszystkim osobom najsłabszym.

– Osobom krzywdzonym znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, często nie z własnej winy, ale z powodów finansowych, wykształcenia, miejsca zamieszkania, braku dostępu do sądów, mediów. Osobom wykluczonym, dyskryminowanym, znajdującym się często w sytuacji bezradności. Takich grup osób jest w Polsce bardzo wiele – podkreślił Bartłomiej Wróblewski.

Wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich jest konieczny, ponieważ we wrześniu ubiegłego roku upłynęła kadencja RPO Adama Bodnara, a przepis ustawy, który pozwala mu pełnić ten urząd do czasu powołania następcy, straci swoją moc w połowie lipca. Poprzednie trzykrotne próby wyboru Rzecznika były nieskuteczne.

Anna Włusek/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl