Senat m.in. o obchodach setnej rocznicy niepodległości i pakiecie wierzycielskim

Izba wyższa parlamentu rozpoczyna dziś dwudniowe posiedzenie. Senat rozpatrzy m.in. ustawę powołującą Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP. W harmonogramie prac senatorów znajdzie się także tzw. pakiet wierzycielski.

Ustawa powołująca Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, który ma zająć się upamiętnianiem wydarzeń i osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem przez Polskę niepodległości, została przedłożona przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski wskazuje, że ustawa określa zasady i tryb pracy komitetu, który będzie koordynował wszelkie uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości.

– To nie będzie jedna uroczystość 11 listopada 2018 roku, ale jest całe kalendarium ważnych wydarzeń, różnych uroczystości (…) o charakterze ogólnopaństwowym, o charakterze lokalnym, uroczystości organizowanych przez państwo polskie nie tylko w zakresie administracji rządowej, ale również i samorządowej. Kalendarium tych wydarzeń jest więc bardzo bogate – wskazuje Jan Maria Jackowski.

Uchwała przewiduje m.in., że do zadań tworzonego komitetu w latach 2017-2021 będzie należało coroczne przyjmowanie planu obchodów państwowych uroczystości związanych z odzyskaniem i utrwaleniem przez Polskę niepodległości. W skład komitetu mają wejść m.in. prezydent (jako przewodniczący), marszałkowie Sejmu i Senatu, prezes Rady Ministrów, ministrowie (m.in. kultury i oświaty), pełnomocnik rządu ds. obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej (jako sekretarz komitetu), prezes Instytutu Pamięci Narodowej i szef Kancelarii Prezydenta RP. W komitecie mają także uczestniczyć m.in. przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań oraz organizacji społecznych.

Senat zajmie się także pakietem wierzycielskim. Projekt ministerstwa rozwoju ma zapewnić ułatwienie dochodzenia wierzytelności, przeciwdziałanie zatorom płatniczym, poprawę płynności finansowej firm oraz nowelizacją ustawy o akcyzie, która ma na celu wyeliminowanie nadużyć związanych z obrotem całkowicie skażonym alkoholem etylowym.

Nowela przewiduje, że podmiot, który będzie chciał nabyć całkowicie skażony alkohol etylowy wewnątrz UE, będzie musiał zarejestrować się jako podatnik podatku akcyzowego oraz zgłosić jego planowane nabycie do naczelnika urzędu celnego. W myśl obecnych przepisów ustawy o podatku akcyzowym, alkohol etylowy całkowicie skażony, według procedur z państw Unii Europejskiej, jest zwolniony z akcyzy.

PAP/TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl