Dwudniowe posiedzenie Senatu

Senat zajmie się m.in. ustawą o pomocy państwa w zakupie pierwszego mieszkania przez osoby do 35. roku życia. Senatorowie będą debatować nad nowelizacją Karty Nauczyciela. Ponadto wysłuchają informacji o udziale Polski w pracach UE w okresie styczeń a czerwiec 2013 r.

O dopłatę do mieszkania będą mogły ubiegać się osoby, które kupią je od dewelopera lub zbudują dom jednorodzinny. Natomiast rodziny bezdzietne i samotne osoby dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. W przypadku gdy rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko – można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. ceny mieszkania. Dopłatą będzie objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub dom o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw.

Senator Stanisław Karczewski wicemarszałek senatu zapowiada, że klub PiS złoży do projektu ustawy poprawki. Jak zauważa, ustawa nie przewiduje rynku wtórnego mieszkań.

– Poprawki będą szły w tę stronę, aby pomoc była przeznaczona dla większej grupy młodych Polaków. Chodzi o to, żeby można było kupować mieszkanie nie tylko od deweloperów. Żeby mogli je nabyć nie tylko Polacy, którzy mają dużo pieniędzy, ale również ci z mniej zasobnym portfelem. Bardzo nam zależy na tym, żeby młodzi Polacy nie musieli wyjeżdżać za granicę. Głównym powodem wyjazdów jest brak mieszkań i brak pracy. To rozwiązanie idzie w dobrą stronę, ale jest to tylko rozwiązanie połowiczne – stwierdził senator.

Wicemarszałek senatu podkreślił , że w rządowym projekcie ustawy znalazły się zapisy, mniej korzystne od programu „Rodzina Na Swoim”. Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi już prace, które mają uruchomić program „ mieszkanie dla młodych”. Ma on funkcjonować od stycznia przyszłego roku do 2018 r.

Natomiast przed senacką Komisją Regulaminową, Etyki i Spraw Senatorskich stanie senator Bogdan Pęk.

Jak poinformował, został oskarżony o to, że „przekroczył granice działania senackiego”. Podczas debaty o nowelizacji budżetu na 2013 wystąpił z gadżetami takimi jak: królik, kapelusz, torba reklamowa i kościotrup królika.

Jak powiedział senator, miało to obrazować skandaliczny poziom przygotowania budżetu i nieuniknioną potrzebę  jego nowelizacji.

– Znany jestem z tego, że jednoznacznie i zdecydowanie występuję ostro przeciwko rządowi premiera Tuska; przeciwko praktykom przez niego stosowanym, przeciwko skandalicznej polityce, która stopniowo likwiduje państwo, a jednocześnie poziomem pozytywnej propagandy ogłupia miliony Polaków. Gdyby miało się okazać, że większość, która rządzi, a jednocześnie większość senacka, czy większość sejmowa takich posłów – którzy krytykują władzę za jej działanie – będzie karać, głosując dzięki swojej większości w komisjach etyki, czy regulaminowych, to byłby to poważny cios w młodą, polską demokrację – stwierdza senator Bogdan Pęk.

Senator był typowany przez władze PiS do objęcia funkcji przewodniczącego senackiej komisji Obrony Narodowej po senatorze Władysławie Ortylu, który obecnie jest marszałkiem województwa podkarpackiego.

– Po prawie półrocznym zwlekaniu z wyborem, komisja zebrała się w ciągu 5 minut. Bez zadawania pytań uznała w głosowaniu tajnym, że nie popiera mojej kandydatury, natomiast wydaje się, że próba ukarania mnie – obojętnie, czy to będzie kara upomnienia, czy nagany, czy zwrócenia uwagi, może być pretekstem formalnym, potwierdzającym fakt odrzucenia mojej kandydatury na tę ważną funkcję parlamentarną – zauważa senator Pęk.

RIRM

drukuj