fot. twitter.com/PolskiSenat

Senat omawiał Krajowy System Cyberbezpieczeństwa

Senatorowie omawiali przed południem Krajowy System Cyberbezpieczeństwa. W ub. tygodniu dokument w tej sprawie przyjął Sejm.

Ustawa wprowadza do polskiego prawa unijną dyrektywę ws. środków na rzecz wysokiego bezpieczeństwa sieci informatycznej na terytorium Wspólnoty. W efekcie powstanie Krajowy System Cyberbezpieczeństwa. Mają go utworzyć m.in. najwięksi przedsiębiorcy z wybranych sektorów gospodarki oraz administracja rządowa i samorządowa. Zadaniem Systemu będzie zapobieganie, wykrywanie i minimalizowane skutków ataków naruszających bezpieczeństwo informatyczne Polski.

Podczas posiedzenia Senatu wiceminister cyfryzacji Karol Okoński pytany był o terminy, w jakich dany incydent będzie usuwany. Polityk wskazał, że ustawa z pewnością przyśpieszy reakcję na ewentualny atak.

– Przede wszystkim ta ustawa kładzie nacisk na to, żeby maksymalnie szybko zająć się danym incydentem, wymieniać informacje w skoordynowany sposób, również na poziomie europejskim. To ma sprawić, żeby finalnie naprawa incydentu miała miejsce jak najszybciej. Natomiast, z racji skomplikowania tematu, nie jesteśmy w stanie sami w ustawie wpisać rygorystycznego terminu, który by podlegał karze. Pamiętajmy, że niezgłoszenie w terminie będzie podlegać karze – wyjaśnił wiceminister cyfryzacji Karol Okoński.

Senatorowie zagłosują nad ustawą o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa na koniec posiedzenia izby. Projekt przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji.

RIRM

drukuj