Obchody 650-lecia konsekracji Katedry na Wawelu

Legat Papieski ks. kard. Stanisław Ryłko będzie dziś przewodniczył Mszy św. z okazji 650-lecia konsekracji Katedry Krakowskiej na Wawelu. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. świeckich wygłosi również homilię.

Transmisję przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam. Początek o godz. 16.30.

Uroczystości 650-lecia konsekracji Katedry Krakowskiej na Wawelu rozpoczęły się w czwartek. W katedrze wystawione zostały relikwie patrona Polski, biskupa męczennika św. Stanisława, św. Jadwigi Królowej oraz Jana Pawła II. Na ołtarzu stanął, przechowywany na co dzień w katedralnym skarbcu, krzyż z diademów książęcych.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich ks. kard. Stanisław Ryłko przekazał zgromadzonym w katedrze błogosławieństwo i pozdrowienia od papieża Franciszka. Nazwał świątynię wyjątkowym miejscem w Polsce, „sanktuarium wiary i narodu”, będącym dowodem wiary naszych przodków, którą należy przekazywać kolejnym pokoleniom.

Obecna katedra nie jest pierwszą świątynią wzniesioną na Wzgórzu Wawelskim. Wybudowane w X wieku, a później w XII wieku nie dotrwały w całości do naszych czasów. Katedrę gotycką, której budowę rozpoczęto za panowania Władysława Łokietka, konsekrował – w obecności króla Kazimierza Wielkiego – 28 marca 1364 r. arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki. Do naszych czasów nie zachował się opis tego obrzędu.

Świątynia jest budowlą trójnawową, otoczoną wieńcem kaplic. W ciągu stuleci katedra była przebudowywana i wyposażana przez kolejnych władców, magnatów i biskupów.

Począwszy od Władysława Łokietka w Katedrze na Wawelu koronowali się wszyscy polscy królowie, z wyjątkiem Stanisława Leszczyńskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego.

„Duchowym sercem” katedry na Wawelu jest konfesja św. Stanisława (grobowiec z relikwiami męczennika znajdujący się wewnątrz kościoła), nazywana także Ołtarzem Ojczyzny. Przy konfesji św. Stanisława polscy królowie składali zdobyczne trofea wojenne, m.in. w 1411 roku król Władysław Jagiełło zawiesił tam zdobyte w bitwie pod Grunwaldem chorągwie krzyżackie, a Jan III Sobieski sztandar turecki zdobyty po zwycięstwie pod Wiedniem.

Katedrę kilkakrotnie grabiły wojska nieprzyjacielskie, m.in. Szwedzi w latach 1655-1657 i w roku 1702 oraz hitlerowcy podczas II wojny światowej.

Na Wawelu pochowani są prawie wszyscy polscy władcy i ich rodziny oraz wybitni Polacy, m.in. marszałek Józef Piłsudski i gen. Władysław Sikorski. W kryptach złożono także szczątki Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Tadeusza Kościuszki.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl