fot. Tomasz Strąg

Trwa piknik wojskowy sił NATO w Elblągu

Na Starym Rynku w Elblągu odbywa się dziś piknik wojskowy żołnierzy NATO w drodze do Orzysza. W skład kolumny wchodzą żołnierze amerykańscy z 2. Pułku Kawalerii oraz wojskowi brytyjscy z Pułku Lekkiego Dragonów. 

Żołnierze prezentują m.in.: wojskowe pojazdy, 4 amerykańskie i 2 brytyjskie. Są one udostępnione do zwiedzania. Mieszkańcy mogą także porozmawiać z żołnierzami. Dodatkowo na pikniku prezentuje się także sekcja strzelców wyborowych z 15-tej Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Takie akcje przybliżają wojsko ludziom – zaznacza gen. Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

– Im większe poparcie dla wojska, tym lepiej. Ja o to poparcie się nie boję. Te pikniki mają służyć temu, żeby wesprzeć tę inicjatywę, jak również przybliżyć społeczeństwu wojsko. Byłem kilka dni temu w USA, widziałem jak tam wygląda wsparcie dla wojska. Spotykałem, chodząc w mundurze, ludzi, którzy dziękowali za służbę wojskową. Myślę, że my również przez te pikniki przybliżamy to, co robi na co dzień wojsko, przybliżenie sprzętu, ale i zapoznanie się wojsk NATO z naszą kulturą, naszym dorobkiem – podkreśla gen. Jarosław Mika.

Piknik wojskowy to przystanek na drodze żołnierzy do Bemowa Piskiego, gdzie znajduje się Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych. Za niespełna tydzień (20.10) odbędzie się tam uroczyste przekazanie zmiany międzynarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Żołnierze odbędą służbę przez kolejne pół roku. Do nowej rotacji dołączą także wojskowi chorwaccy.

RIRM

drukuj