fot. PAP/EPA

Szef NATO: Sojusz jest gotowy interweniować, jeśli zagrożona będzie stabilność między Serbią i Kosowem

NATO jest gotowe interweniować, jeśli zagrożona będzie stabilność między Serbią i Kosowem – oświadczył w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Brukseli, podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem.

„Chociaż sytuacja w terenie poprawiła się, odpowiedzialnością wszystkich stron – szczególnie decydentów z Serbii i Kosowa – pozostaje powstrzymanie jakichkolwiek eskalacji” – powiedział Stoltenberg.

„Wzywam obie strony do opanowania i unikania przemocy. NATO kontynuuje obserwację sytuacji, siły pokojowe KFOR są gotowe do interwencji, gdyby stabilność została zagrożona” – dodał szef Sojuszu.

Prezydent Vuczić podkreślił znaczenie współpracy z siłami pokojowymi NATO w Kosowie, dodając, że dla Serbii kluczowe znaczenie mają pokój i stabilność w regionie. Dodał, że sekretarzowi generalnemu Sojuszu wręczył listę jednostek sił specjalnych Kosowa, które na zamieszkałe przez Serbów północe obszary kraju wjechały bez koniecznej do tego zgody czterech burmistrzów tamtejszych miast i stacjonujących w Kosowie sił NATO. Na liście znalazły się również przykłady ataków na serbskich cywilów, których mieli dopuścić się kosowscy funkcjonariusze – przekazały serbskie media.

Premier Kosowa Albin Kurti, biorąc udział w oddzielnej konferencji prasowej z szefem NATO zorganizowanej w środę w Brukseli, potwierdził chęć akcesji Prisztiny do NATO.

„Wraz z rządem jesteśmy zdeterminowani do zapewnienia, by nasza polityka była w pełni zgodna z wartościami wspólnoty euroatlantyckiej” – powiedział Kurti.

Serbski prezydent spotka się w czwartek z kosowskim premierem w Brukseli, gdzie pod auspicjami UE zaplanowano kontynuację dialogu pomiędzy stronami. Obaj liderzy podkreślali sceptycyzm co do spotkania, od którego żaden z nich – jak sami wyznali – nie oczekuje przełomu w rozwiązaniu sporów rzutujących na relacje obu państw.

Kwestią pozostającą w centrum dialogu Belgradu i Prisztiny jest utworzenie w Kosowie Wspólnoty Gmin Serbskich – postulowanej przez kosowskich Serbów i Serbię jednostki autonomicznej składającej się z 10 gmin posiadających większość serbską. Ustanowienie Wspólnoty było jednym z postanowień zawartego w 2013 roku porozumienia brukselskiego, którego wprowadzenia w życie odmawia strona kosowska.

Serbia utraciła kontrolę nad Kosowem po kampanii NATO w 1999 roku i odmawia uznania ogłoszonej w 2008 roku niepodległości swojej byłej prowincji. Rozpoczęty w 2013 roku dialog nie przyniósł dotąd znaczącego porozumienia.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl