fot. Monika Bilska

M. Mirecka-Loryś spoczęła na warszawskich Powązkach

Na Starych Powązkach w Warszawie spoczęła dziś major Maria Mirecka-Loryś, weteran walk o niepodległość Polski. W Katedrze Polowej Wojska Polskiego z udziałem władz państwowych sprawowana była Msza Św. w intencji niezłomnej bohaterki.

Po Eucharystii odczytano m.in. list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prezydent zwrócił w nim uwagę na zasługi mjr Marii Mireckiej-Loryś w walce o niepodległość kraju. Loryś była także zaangażowana w działalność na rzecz Polaków na Wschodzie.

List odczytał prezydencki minister Andrzej Dera.

– Szczególnie wiele serca i wysiłku wkładała w pomoc rodakom na dawnych Kresach. Docierając do żyjących w Związku Sowieckim byłych łagierników oraz tych, na których samo miano Polaka mogło sprowadzić szykany, nielegalnie dostarczała im środki materialne oraz upragnione dewocjonalia. Zyskała w ten sposób szczególnie Jej drogi przydomek „Bożej przemytniczki” – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

Maria Mirecka-Loryś urodziła się w 1916 r. W trakcie II wojny światowej działała w podziemiu niepodległościowym. Po 1945 r. znalazła się na emigracji; zamieszkała w Chicago. Była m.in. szefową Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Zmarła pod koniec maja br. w wieku 106 lat.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl