fot. Robert Sobkowicz

Marsz Świętości Życia w Warszawie

Już po raz dziewiąty ulicami Warszawy przeszedł Marsz Świętości Życia. Odbył się on pod hasłem „On, ona od poczęcia”. Każdego roku w marszu licznie udział biorą całe rodziny. Celem marszu jest propagowanie odpowiedzialności za rodzinę, zachęcanie do założenia rodziny i posiadania dzieci.  

Marsz uformował się po Mszach św. które sprawowane były w Katedrze św. Jana na Starym Mieście i św. Floriana na Pradze. W katedrze św. Jana na Starym Mieście Mszy św. przewodniczył ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Natomiast w katedrze św. Floriana na Pradze Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski.

Marsze z katedr połączyły się na Placu Zamkowym i Traktem Królewskim by przemaszerować do Bazyliki Św. Krzyża.

Ksiądz Dominik Koperski, dyrektor wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Warszawskiej, powiedział że marsz wpisuje się w obchody Dnia Świętości Życia, które zostały wprowadzone przez Episkopat Polski w 1998 roku. Ich celem jest uwrażliwienie ludzi na wartość obrony życia

Marsz Świętości Życia jest manifestacją, która ma w sposób pozytywny pokazać poparcie dla wartości życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Chcemy tę prawdę manifestować i potwierdzać zwłaszcza w kontekście różnych nurtów, które pojawiają się odnośnie ideologii gender – powiedział ks. Dominik Koperski.

W ramach marszu pod Kolumną Zygmunta odbyła się akcja: „Pielucha dla malucha”, związana ze zbiórką pieluch, mleka i kosmetyków dziecięcych dla Domu Samotnej Matki w Chyliczkach. W trakcie akcji odbył się happening pro-life.

Po marszu w Bazylice św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu wystąpił Joszko Brody z zespołem „Dzieci z Brodą”.

Patronat honorowy nad Marszem Świętości Życia objęli ks. abp Henryk Hoser – ordynariusz warszawsko-praski oraz ks. kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski.

Marsz zorganizowały m.in.: Zakon Rycerzy Jana Pawła II (organizacja mężczyzn-katolików świeckich), Akademicka Wspólnota Ewangelizacyjna Woda Życia, Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Warszawskiej, Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie.

Na dziś planowany był także V Marsz dla Życia w Brukseli. Do stolicy UE udała się grupa Polaków m.in. z Bractwa Małych Stópek, którzy uczestnicząc w marszu chcą sprzeciwić się tzw. aborcji oraz eutanazji.

Belgia to pierwszy kraj, w którym prawo do eutanazji nie jest ograniczone żadną barierą wiekową. W lutym br. parlament przyjął ustawę o eutanazji najmłodszych. Deputowani nie słuchali płynących z różnych stron apeli o odrzucenie kontrowersyjnej ustawy.

W związku z tym organizacje pro-life mobilizują się i jadą do stolicy UE by przypomnieć, że podstawowym prawem każdego człowieka, jest właśnie prawo do życia.

Marsz w Brukseli będzie szczególnie ważny gdyż to tan zapadają wiążące decyzje dot. obrony życia – akcentuje ks. Tomasz Kancelarczyk, z Bractwa Małych Stópek.Galeria
fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

RIRM

drukuj