fot. PAP/EPA

Spotkanie ministrów obrony państw NATO

Trwa ostatni dzień spotkania ministrów obrony państw NATO. Polskę reprezentuje szef resortu obrony narodowej Antoni Macierewicz. Wczoraj ministrowie dyskutowali na temat realizacji ustaleń szczytu NATO w Warszawie.

Wielonarodowy batalion NATO, który trafi do Polski w kwietniu, będą tworzyli żołnierze z USA, a także Wielkiej Brytanii i Rumunii. [czytaj więcej] 

Już w styczniu rozpocznie się w Polsce rozmieszczanie ciężkiej brygady USA – poinformowano w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. Takie informacje przekazali sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg i szef MON Antoni Macierewicz na zakończenie pierwszego dnia spotkania ministrów obrony NATO.

Jest to pierwsza taka narada po szczycie Sojuszu w Warszawie. Jej pierwsza część była poświęcona realizacji ustaleń szczytu. Według Stoltenberga, przebiega ona zgodnie z planem. Na szczycie ustalono, że NATO wyśle do Polski i państw bałtyckich cztery batalionowe grupy bojowe, liczące po ok. 1000 żołnierzy, którzy co kilka miesięcy będą podlegali rotacji.

Bataliony będą wielonarodowe, ale w każdym będzie tzw. państwo ramowe, czyli odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością. W Polsce państwem ramowym będą Stany Zjednoczone, na Litwie – Niemcy, na Łotwie – Kanada, a w Estonii – Wielka Brytania.

TV Trwam News/RIRM

drukuj