Min. Waszczykowski zakończył wizytę w Republice Dominikańskiej

W ostatnim dniu szczytu UE-CELAC szef polskiej dyplomacji wystąpił w debacie nt. zrównoważonego rozwoju i odbył szereg spotkań bilateralnych z przedstawicielami państw regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Minister Waszczykowski spotkał się z ministrami spraw zagranicznych: Republiki Dominikańskiej, Salwadoru, Belize i Saint Lucia. Wizyta pozwoliła wzmocnić relacje Polski z państwami Ameryki Łacińskiej i Karaibów – część spotkań po raz pierwszy w historii odbyła się na tak wysokim szczeblu. Ważnym kontekstem wszystkich rozmów było pozyskanie poparcia dla kandydatury Polski do niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych.

Podczas trzydniowej wizyty (24-26 października) minister wziął udział w pracach szczytu UE-CELAC i przeprowadził czternaście spotkań dwustronnych. Minister spotkał się także z Polonią i Polakami.

Wizyta może przyczynić się bezpośrednio do zwiększenia naszej współpracy politycznej, gospodarczej, handlowej i naukowej z państwami regionu. Posłuży wzmocnieniu rangi środowisk polskich i polonijnych za granicą oraz promowaniu Polski jako kraju zaangażowanego w działania międzynarodowe na rzecz utrzymania pokoju oraz zrównoważonego rozwoju” – oceniał minister podczas tego spotkania.

Pozycja międzynarodowa Wspólnoty Ameryki Łacińskiej i Karaibów (600 mln mieszkańców) decyduje, że 33 państwa CELAC pozostają ważnymi partnerami dla Polski, zarówno politycznie (na forum ONZ), jak i gospodarczo. Wymiana handlowa Polski z państwami regionu wyniosła w ubiegłym roku 6,9 mld USD. Dotychczas UE zawarła preferencyjne umowy handlowe z 26 państwami regionu, co czyni Amerykę Łacińską i Karaiby jednym z najbardziej gospodarczo zintegrowanych z Unią regionów świata.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl