W. Waszczykowski: Rozmowy prezydentów Dudy i Trumpa należy ocenić bardzo wysoko i pozytywnie

Rozmowy prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa należy ocenić bardzo wysoko i pozytywnie – powiedział były szef Ministerstwa Spaw Zagranicznych Witold Waszczykowski.

Spotkanie obejmowało wiele problemów bilateralnych i międzynarodowych. Ważnym elementem było podpisanie deklaracji polsko–amerykańskiej.

Dokument objął dwie kluczowe kwestie z perspektywy bezpieczeństwa RP, czyli energetykę i obronność. Przywódcy omówili także sprawę stałych baz USA w Polsce i kwestię wiz dla Polaków. Polski prezydent wskazał na zagrożenie, jakie stanowi powstająca niemiecko–rosyjska inwestycja Nord Stream 2.

W kontekście tych wszystkich uzgodnień nie bez znaczenia – według b. szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego – pozostaje też sposób, w jaki amerykańska para prezydencka powitała w Białym Domu prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę RP.

– To było wielogodzinne spotkanie. Jak słyszeliśmy potem z wypowiedzi obu prezydentów – na konferencji prasowej – obejmowało bardzo wiele problemów, zarówno bilateralnych, jak i międzynarodowych. I jak widać dość głęboko i detalicznie te rozmowy objęły te problemy. Jesteśmy też pod wrażeniem przyjęcia prezydenta Dudy w Białym Domu – bardzo serdeczne, przyjacielskie. Prezydentowi Trumpowi towarzyszyli najwyżsi dostojnicy: jego zastępca, wiceprezydent i sekretarz stanu. To oznacza też wysoki protokół i bardzo się cieszymy z deklaracji, która został podpisana, bo podpis prezydenta amerykańskiego – ktokolwiek nim jest – jest bardzo ważny, bo ta deklaracja wtedy ma szansę być zrealizowana – podkreślił Witold Waszczykowski.

Zawarta została wspólna polsko-amerykańska deklaracja dot. współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, energetyki oraz wymiany handlowej i inwestycji.

Podczas konferencji prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że prezydent Donald Trump podejmie decyzję o skierowaniu kolejnych jednostek wojsk do Polski. Z kolei Donald Trump ocenił, że stałe bazy amerykańskie byłyby „przydatne” dla zwiększenia bezpieczeństwa Polski i USA.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl