Specustawa o ASF trafi do prezydenta

Specustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń  trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy. Senat bez poprawek przyjął w piątek specustawę mającą zapobiegać skutkom ASF.

Zakłada ona wykup świń z terenów z ograniczeniami przez zakłady mięsne, przerób mięsa na konserwy, a następnie zakup tych produktów przez instytucje sektora finansów publicznych. Ustawa ma pomóc rolnikom w sprzedaży zdrowych tuczników.

Senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, apeluje do rolników o rzetelne przestrzeganie programów bioasekuracji. Polityk zauważa jednocześnie, że obecnie zagrożeniem może być sytuacja na Ukrainie, która notuje nowe przypadki ASF przy granicy z Polską.

– Na Ukrainie wystąpiły ogniska afrykańskiego pomoru i to już niedaleko, bo 50 km od granicy polskiej. Chcemy tutaj, żeby Komisja Europejska włączyła się do pomocy Ukrainie; podejmujemy już działania wyprzedzające, żeby pomóc sąsiadom w walce z tą chorobą. Tu wszystkie działania są robione. Oczywiście zdarzają się trudne przypadki walczenia z tym, i tu apel do rolników: abyśmy przestrzegali tych programów bioasekuracji. Stąd apelujemy też do Komisji Europejskiej, aby starała się dofinansować program bioasekuracji, żeby rolnicy nie ponosili tak znacznych kosztów – mówi Jerzy Chróścikowski.

Specustawa ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu. Dotychczas w Polsce wykryto 19 ognisk ASF, a choroba wyszła poza województwo podlaskie – pojawiła się w gospodarstwach na Lubelszczyźnie i Mazowszu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl