fot. PAP/Tomasz Gzell

22 czerwca polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe w Berlinie

Kwestie dwustronne, m.in. sytuacja gospodarcza, szkolnictwo i sprawy mniejszości narodowych oraz szeroka gama tematów z agendy międzynarodowej będą przedmiotem polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, które odbędą się 22 czerwca w Berlinie – powiedział PAP szef MSZ Witold Waszczykowski.

W rozmowach uczestniczyć ma znaczna część polskiego rządu – dodał.

Szef polskiej dyplomacji powiedział, że w sprawach związanych z organizacją konsultacji jest w stałym kontakcie z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Pytany o ocenę aktualnego stanu wzajemnych stosunków Waszczykowski podkreślił, że – jego zdaniem – Polskę i Niemcy łączą „bardzo dobre relacje”. Przypomniał w tym kontekście o wielokrotnych spotkaniach, zarówno w Berlinie, jak i w Warszawie – swoich z ministrem Steinmeierem oraz premier Beaty Szydło z kanclerz Angelą Merkel.

Szef MSZ zwrócił również uwagę na „bardzo wysoki poziom” polsko-niemieckich relacji gospodarczych.

„Mało kto pamięta, że my handlujemy z Niemcami na poziomie wyższym niż Niemcy handlują z Rosją. Współpraca gospodarcza jest na poziomie 100 miliardów euro między naszymi krajami, więc oby tak dalej” – mówił Witold Waszczykowski.

Waszczykowski powiedział, że w niektórych sprawach Polska i Niemcy mają różne interesy i spojrzenia, wskazując m.in. na politykę klimatyczną, energetyczną oraz kwestię skali obecności sił NATO na wschodniej flance.

„Ale wiele nas łączy, przede wszystkim chęć utrzymania pokoju w Europie, niedopuszczenia do dalszych incydentów, do eskalowania konfliktu przez Rosję; łączy nas chęć utrzymania NATO i UE” – dodał.

Konsultacje międzyrządowe są częścią obchodów dwudziestopięciolecia podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku. Jego sygnatariuszami byli: premier RP Jan Krzysztof Bielecki, kanclerz RFN Helmut Kohl oraz ówcześni ministrowie spraw zagranicznych: Krzysztof Skubiszewski i Hans-Dietrich Genscher. Traktat ten stanowi jednocześnie uzupełnienie polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 14 listopada 1990, będącego jednym z warunków zjednoczenia Niemiec.

PAP/RIRM

drukuj