Węgry przeciwko zrównaniu płac dla pracowników delegowanych

Węgry poparły Polskę i opowiedziały się przeciwko pomysłowi Komisji Europejskiej dot. zrównania płac dla pracowników delegowanych. W ocenie węgierskiego rządu unijne propozycje uderzają w przedsiębiorstwa z biedniejszych krajów Wspólnoty.

Budapeszt wskazuje, że propozycje KE doprowadzą do utraty wielu miejsc pracy, bo wprowadzą „niedopuszczalne warunki konkurencji”.

Decyzja Węgier niewątpliwie cieszy. Pozostaje pytanie, w jaki sposób KE zareaguje na sprzeciw Węgier i poparcie Polski w jej postulatach – ocenia  Europoseł PiS Tomasz Poręba.

­Na pewno będzie reakcja Komisji Europejskiej w tym kontekście, ale nie wiem, czy to będzie na poziomie oficjalnego oświadczenia czy będą to reakcje na zasadzie wzajemnych relacji Węgry – Komisja Europejska. Będę starał się to w najbliższych dniach ustalić, ale powtarzam – to jest bardzo dobra informacja, ponieważ nie tylko Polska, ale i Węgry podzielają opinię, ze pomysł płacy minimalnej w sposób znaczący po prostu obniżają konkurencyjność i uderzają w Polskie, Węgierskie, Słowackie firmy transportowe – wskazuje polityk.

Komisja Europejska chce, by tyle samo za taką samą pracę zarabiali  pracownicy delegowani. Chodzi o osoby, które w ramach umowy o pracę wyjeżdżają tymczasowo za granicę, aby tam pracować dla swojego pracodawcy.

Przeciwko propozycji jest Polska, która zapowiedziała, że chce ją zablokować – podobnie jak inne uboższe kraje Unii Europejskiej. Wśród pracowników delegowanych dużą część stanowią Polacy.

RIRM

drukuj