fot. twitter.com

Jens Stoltenberg rozpocznie dwudniową wizytę w Polsce

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg rozpocznie dziś dwudniową wizytę w Polsce. Wieczorem w Belwederze spotka się on z prezydentem Andrzejem Dudą.

Jens Stoltenberg będzie rozmawiał w Warszawie z premier Beatą Szydło, a w Orzyszu z szefem Ministerstwa Obrony Narodowej, Antonim Macierewiczem. Dojdzie też do spotkania Sekretarza Generalnego NATO z szefami Ministerstwa Spraw Zagranicznych: Polski, Rumunii i Turcji.

Jak poinformowało MSZ, rozmowy dotyczyć będą wdrażania postanowień szczytu NATO oraz bezpieczeństwa obszaru transatlantyckiego i wschodnich jego granic.

Wizyta sekretarza generalnego NATO, jak i konsultacje trójstronne, według polskiego MSZ, wpisują się w szerszy kontekst sytuacji bezpieczeństwa, związany m.in. z rosyjsko-białoruskimi manewrami „Zapad 2017”.

Politolog dr Lech Jańczuk podkreśla, że manewry te są odpowiedzią na rozmieszczenie wojsk natowskich w państwach Europy Środkowo-Wschodniej.

To jest dosyć dobry okres z punku widzenia Władimira Putina dlatego, że te manewry odbywają się przed wyborami w Niemczech. W związku z tym państwa Europy Zachodniej i Instytucje Unii Europejskiej nie podejmą radykalnych działań na wypadek, gdyby po zakończeniu tych manewrów Rosjanie nie wycofali swoich wojsk – zostawili część oddziałów na terenie Białorusi – zmieniając tym samym układ sił wojskowych w tym regionie. W związku z powyższym polityka Władimira Putina w ramach manewrów „Zapad 2017” za pomocą monopolu energetycznego i przewagi militarnej ma na celu realizować cele polityczne i ekonomiczne Kremla – zaznacza dr Lech Jańczuk.

Manewry „Zapad 2017” mają się odbyć w dniach od 14 do 20 września. W ćwiczeniach ma wziąć udział blisko 13 tys. wojskowych. W ramach przygotowań do manewrów od poniedziałku trwają wspólne ćwiczenia wojsk białoruskich i rosyjskich, które potrwają do 25 sierpnia.

RIRM

drukuj