fot. PAP/Jakub Kamiński

Z. Ziobro: Prokuratura musi być twarda i bezwzględna wobec katów

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przygotował projekt zaostrzenia kar za gwałt ze szczególnym okrucieństwem. Zaznaczył, że liczy na to że po urlopie będzie okazja, by skierować go do konsultacji międzyresortowych.

Szef resortu sprawiedliwości i Prokurator Generalny na specjalnej konferencji odniósł się do głośniej ostatnio sprawy zbiorowego gwałtu w Łodzi, w wyniku którego ofiara zmarła.

Minister Zbigniew Ziobro poinformował, że zdecydował o odwołaniu zastępcy szefa łódzkiej prokuratury rejonowej, która zajmowała się sprawą, ponieważ jak zaznaczył w postępowaniu popełniono liczne błędy.

Nie ma i nie będzie z mojej strony zgody i zrozumienia dla braku empatii po stronie prokuratorów i organów ścigania dla ofiar tak okrutnych przestępstw, wszystkich okrutnych przestępstw. Takich przestępstw, których sprawcy działają ze szczególnym okrucieństwem, gdzie osoba pokrzywdzona jest bezradna i jest poddana okrutnym cierpieniom – oświadczył Zbigniew Ziobro.

Prokuratura musi być twarda i bezwzględna wobec katów, a wielkoduszna, wyrozumiała i empatyczna wobec ofiar. Tego oczekuję od prokuratorów – podkreślił minister.

Niedawno łódzki sąd zadecydował o aresztowaniu na trzy miesiące dwóch mężczyzn w wieku 33 i 36 lat, którzy podejrzani są o gwałt na poznanej w autobusie 26-latce.

Kobieta miała być przez kilka dni przetrzymywana w mieszkaniu jednego ze sprawców. Do zdarzenia doszło 17 lipca.

RIRM

drukuj