fot. PAP/Paweł Kula

MS przygotowało odpowiedź na postulaty pracowników sądów i prokuratur

Resort sprawiedliwości przygotował systemową odpowiedź na postulaty pracowników sądów i prokuratur. Powstał projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dodatku wielkomiejskiego oraz mnożnikowego systemu wynagrodzeń.

Pracownicy sądów i prokuratur żądają podwyżki w wysokości 1150 zł oraz poprawy warunków pracy. Stąd reakcja resortu sprawiedliwości. Ministerstwo przypomina, że w okresie rządów poprzedniej koalicji, płace tej grupy zawodowej nawet nie drgnęły. Dlatego dotychczasowe podwyżki wciąż są niewystarczające.

– Teraz powstało jeszcze większe żądanie płacowe, aby jeszcze bardziej podnieść te pensje. I do pewnego stopnia ministerstwo zgadza się, żeby spełnić te roszczenia, oczywiście nie wszystkie. Kluczowa kwestia to jest powiązanie mnożnikowe tzn. powiązanie z płacą minimalną. Tutaj prawdopodobnie związki nie będą chciały się zgodzić, ale wydaje mi się, że jest to najwłaściwsze podejście – powiedział prawnik dr Grzegorz Piątkowski.

W resorcie sprawiedliwości powstał projekt ustawy dotyczący pracowników sądów i prokuratur. Obok mnożnikowego systemu wynagrodzeń, przewiduje on także wprowadzenie dodatku wielkomiejskiego, czyli powiązanie pensji z miejscem zamieszkania.

– Wiadomo, że koszty życia na przykład w Warszawie są zdecydowanie wyższe niż w jakimś powiecie Polski południowo-wschodniej. Z tego względu ten dodatek wielkomiejski jest bardzo słuszny – dodaje dr Grzegorz Piątkowski.

Podobny kierunek – jak mówi dr Grzegorz Piątkowski – rząd powinien obrać w przypadku całej administracji publicznej. Łącznie o podwyżki walczy grupa 40 tys. pracowników. Ze względu na niskie zarobki wielu pracowników sądów i prokuratur rezygnuje z pracy. Dane „Solidarności” wskazują, że w ciągu czterech lat mogło być to nawet 20 tys. osób.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl