fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Kraków: ruszają konsultacje społeczne dot. upamiętnienia AK

W Krakowie ruszają dziś konsultacje społeczne dotyczące upamiętnienia Armii Krajowej. O udział w inicjatywie apelują środowiska patriotyczne.

W marcu radni miasta anulowali dotychczasowe ustalenia w sprawie powstania pomnika i ogłosili nowe konsultacje społeczne. Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie prosi o poparcie projektu „Wstęga Pamięci”. Pomnik miałby stanąć na bulwarze Czerwieńskim między Wawelem a Skałką.

Rzecznik porozumienia dr Jerzy Bukowski przypomniał, że Rada Miasta już dwukrotnie uchwaliła tę formę i miejsce upamiętnienia polskich bohaterów. Podkreślił, że kolejna dyskusja w tej sprawie jest kuriozalna.

– Są jacyś wrogowie i Armii Krajowej, i polskiej tradycji niepodległościowej, i polskiej racji stanu. Pod pięknymi hasłami, że trzeba społeczeństwu oddać prawo głosu w tej kwestii, że trzeba może zrealizować jakiś tańszy projekt, a może „żywy pomnik”, a może drzewo posadzić, ufundować stypendium – po prostu w ten sposób chcą storpedować ideę, której ostatnie lata życia poświęcili mieszkający w Krakowie żołnierze Armii Krajowej. To w szczególności pan mecenas mjr Ryszard Brodowski, prezes Małopolskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, i pan prof. Stanisław Juchnowicz, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika AK – powiedział dr Jerzy Bukowski.

Głosowanie potrwa do końca miesiąca. Można to zrobić za pomocą formularza zamieszczonego [tutaj].

Tam znajdują się też szczegółowe informacje, m.in. o wysyłce formularza. Głosować mogą jedynie mieszkańcy Krakowa.

RIRM

drukuj