fot. pixabay.com

Energetyka: Europosłowie piszą do Timmermansa

Kilkudziesięciu europosłów z 14 państw członkowskich i 6 grup politycznych w Parlamencie Europejskim wysłało do Komisji Europejskiej list w sprawie projektu aktu delegowanego dla energii jądrowej i gazu ziemnego do rozporządzenia o tzw. taksonomii. Eurodeputowani proponują zestaw poprawek do tego projektu.

List skierowany do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, Fransa Timmermansa oraz trzech komisarzy został wysłany z inicjatywy dwóch posłów do Parlamentu Europejskiego: Bogdana Rzońcy oraz Jerzego Buzka. W piśmie sygnatariusze domagają się takiej taksonomii, która stanie się ambitnym, wiarygodnym i skutecznym narzędziem, będącym w stanie zapewnić przystępne ceny energii dla obywateli Unii Europejskiej. Europosłowie wzywają m.in. Komisję Europejską do uznania znaczących różnic regionalnych pomiędzy państwami członkowskimi i ograniczenia ubóstwa energetycznego w całej Europie. Jak wskazują, jest to tym bardziej pilne i ważne w kontekście gwałtownego wzrostu cen energii tej zimy.

„Odpowiednio zaprojektowana taksonomia powinna pozwolić na szybkie zastąpienie węgla gazem ziemnym jako czynnikiem ograniczającym ubóstwo energetyczne w Europie” – czytamy w liście.

Sprawę komentuje europoseł Bogdan Rzońca.

– W liście tym poruszamy kwestię potrzeby finansowania energii nuklearnej i inwestycji gazowych z budżetu Unii Europejskiej. Mamy kryzys energetyczny spowodowany szantażem Putina i błędami w dopuszczaniu do handlu emisjami, uprawnieniami do emisji różnego rodzaju banków, które zarabiają na tym i za tą drożyznę płacą zwykli obywatele. Mamy nadzieję, że poprawki zawarte w tym liście zostaną uwzględnione – mówi europoseł Bogdan Rzońca.

List podpisało prawie 80 deputowanych, m. in. Jacek Saryusz-Wolski, Beata Kempa, Patryk Jaki, Ryszard Czarnecki czy Bogusław Liberadzki.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj