J. M. Jackowski: Wyjaśnienie sprawy Pegasusa jest w interesie państwa

Senator Jan Maria Jackowski uważa, że w interesie państwa i obozu rządzącego jest wiarygodne i kompleksowe wyjaśnienie sprawy używania systemu Pegasus. Istnieją zarzuty, jakoby oprogramowanie miało służyć do inwigilowania m.in. polityków opozycji. Sprawa ma potencjał rozwojowy.

Przedstawiciele rządu wielokrotnie zapewniali, że żadna służba w tej sprawie nie złamała prawa, a kontrola operacyjna – jeśli była podejmowana – była prowadzona legalnie.

Senator Jan Maria Jackowski zwrócił uwagę, że wyjaśnienie sprawy ma szczególne znaczenie w kontekście czekających nas za kilkanaście miesięcy wyborów parlamentarnych.

– Czy to będzie dokonane w trybie komisji w Senacie, czy komisji śledczej w Sejmie, to jest dla mnie sprawa wtórna. Ważne, żeby to się dokonało, ponieważ widać, że inaczej będzie to używane przeciwko państwu polskiemu i przeciwko obozowi rządzącemu jako koronny argument na to, że pod rządami Prawa i Sprawiedliwości nie można przeprowadzić w pełni demokratycznych wyborów w Polsce, a to jest groźny zarzut, który dzisiaj wydaje się abstrakcyjny, ale za jakieś kilkanaście miesięcy – gdy będziemy bliżej wyborów – może się okazać, że ma istotne znaczenie – tłumaczył polityk.

Nadzwyczajna komisja ds. zbadania przypadków nielegalnej inwigilacji działa już w Senacie. W jej pracach nie biorą udziału senatorowie Prawa i Sprawiedliwości.

Opozycja domaga się także powołania specjalnej komisji śledczej w Sejmie.  Kukiz’15 chce, aby komisja zajęła się okresem od 2005 do 2021 roku.

Projekt poparły wszystkie kluby opozycyjne. Inicjatywę krytykują posłowie partii rządzącej.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl