Zarząd KW przedstawił związkom projekt porozumienia

Zarząd Kompanii Węglowej przekazał w poniedziałek związkom projekt porozumienia m.in. ws. zasad wynagradzania w Polskiej Grupie Górniczej, która przejmie kopalnie KW. Według nieoficjalnych informacji projekt zakłada zawieszenie na trzy lata wypłaty części należnych górnikom świadczeń.

Przedstawiciele związków zawodowych nie informują o szczegółach projektu, tłumacząc to zobowiązaniem do poufności w ramach toczących się negocjacji. Nieoficjalnie jednak strony potwierdzają, że przedłożony przez zarząd projekt przewiduje zawieszenie na trzy lata wypłaty niektórych świadczeń, wśród nich nagrody rocznej, czyli tzw. czternastej pensji, której wypłata co roku kosztuje Kompanię ponad 200 mln zł. Chodzi też o inne świadczenia, jak deputat węglowy czy na przykład świadczenia na pomoce szkolne dla pracowników, którzy mają dzieci w wieku szkolnym.

Z dodatków utrzymana miałaby zostać jedynie premia barbórkowa – zakłada projekt. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedstawicieli rządu i zarządu KW, płace zasadnicze pracowników nie będą zmniejszane. Jednak zawieszenie wypłaty dodatkowych świadczeń skutkowałoby realnym zmniejszenie rocznego wynagrodzenia, bez naruszania samych miesięcznych pensji.

Związki domagały się dotąd, w ramach sporu zbiorowego, utrzymania tegorocznych wynagrodzeń w Kompanii na poziomie z ubiegłego roku, z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych świadczeń, jak czternasta pensja, deputat węglowy i inne dodatki. Teraz mają przeanalizować projekt porozumienia, by za kilka dni – prawdopodobnie w środę – kontynuować rozmowy.

Biznesplan PGG zakłada, że w końcu przyszłego roku Grupa musi osiągnąć rentowność. Jednym z elementów dochodzenia do niej mają być zmiany dotyczące systemu górniczych wynagrodzeń. W ubiegłym toku rentowne były jedynie trzy z 11 kopalń Kompanii. Dojście do rentowności w 2017 r. jest jednym z warunków zaangażowania inwestorów, którzy mają wnieść do PGG łącznie 1,5 mld zł. Deklarację inwestycji złożyły spółki PGE, Energa i PGNIG Termika, warunkując to jednak m.in. osiągnięciem rentowności i zawarciem stosownych porozumień ze stroną społeczną.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl