Górnicy zapowiadają protest ws. deputatów węglowych

Pracownicy i emeryci górniczy będą na przełomie czerwca i lipca protestować w stolicy. To efekt braku obiecanych rok temu przez resort energii przepisów o deputatach węglowych – wyjaśnia wiceszef Związku Zawodowego Górników Wacław Czerkawski.

Także obecny projekt ustawy jak dotąd nie został zaakceptowany przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. W projekcie zakłada się, że uprawnieni mieliby otrzymywać świadczenie przez wypłatę z ZUS ok. 1400 zł – napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wobec tego górnicy chcą przypomnieć się w Warszawie – mówi wiceszef Związku Zawodowego Górników, Wacław Czerkawski.

– Na początku czerwca mija rok od czasu, kiedy było pierwsze czytanie obywatelskiego projektu dotyczące deputatów węglowych. W międzyczasie minister energii wielokrotnie obiecywał emerytom, że sprawa deputatów będzie rozwiązana poprzez projekt rządowy, który będzie połączony razem z projektem obywatelskim. Na obietnicach się skończyło. Mija rok i emeryci nie widzą innego wyjścia, jak przypomnieć się w Warszawie. Nie chcieliby tego, woleliby to rozwiązać w sposób pokojowy, ale jeżeli nie będzie innego wyjścia, to na przełomie czerwca i lipca będzie wyjazd pod Sejm – tłumaczy Wacław Czerkawski.

Deputat węglowy to świadczenie przysługujące na mocy Karty Górnika pracownikom i emerytowanym pracownikom kopalń węgla kamiennego. W przypadku pracowników to 8 ton węgla, a w przypadku emerytów od 2,5 do 3 ton. Dziś węgiel jest jedynie ekwiwalentem finansowym liczonym po 500 zł za tonę.

RIRM

drukuj