fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Polska ma fatalne relacje z Francją? Min. Waszczykowski: to oczywiście nieprawda

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski był w czwartek gościem „Rozmów niedokończonych” na antenach Radia Maryja i TV Trwam. Pytany o to, czy Polska ma „fatalne relacje z Francją”, podkreślił: „to oczywiście nieprawda”.

O popsuciu relacji między krajami miałaby świadczyć m.in. polityka prezydenta Emmanuela Macrona wobec Polski. Minister Waszczykowski wskazał w tym kontekście na całą serię polsko-francuskich rozmów na najwyższych szczeblach, która przeczy poglądowi o złych relacjach.

– Zanim prezydent Macron pojechał do innych krajów Grupy Wyszehradzkiej, miał intensywne rozmowy, konsultacje z Polską. Nie chcę już wracać do pierwszych telefonów zaraz po wyborach, które były pomiędzy prezydentem Macronem a prezydentem Andrzejem Dudą, ale przecież w maju odbyły się konsultacje polsko-francuskie w Brukseli. Pan prezydent (…), również z ministrem obrony narodowej i kilkoma innymi wysokimi urzędnikami – spotkaliśmy się właśnie z prezydentem Macronem w Brukseli, mieliśmy długie rozmowy, długie konsultacje polsko-francuskie. W czerwcu tego roku, kiedy sprawowaliśmy jeszcze prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej, również doszło do spotkania Grupy pod przewodnictwem pani premier Beaty Szydło z delegacją francuską, z prezydentem Macronem. Kilka tygodni później również odbyła się długa rozmowa między prezydentami Macronem i Dudą, m.in. na temat sytuacji europejskiej, Rosji i dyrektywy, która nas dzieli – o pracownikach delegowanych – przypomniał szef polskiego MSZ.

Jak dodał minister Witold Waszczykowski, „po tej serii rozmów i spotkań bezpośrednich, jakie mieliśmy (…) prezydent Macron, kiedy zobaczył nasze stanowisko, uznał, że może warto jest podzielić Grupę Wyszehradzką i odwiedził inne kraje”.

Zobacz cały program w TV Trwam:

RIRM

drukuj