M. Błaszczak: minister nie będzie zarządzał służbami, tylko je nadzorował

Szef MSWiA nie będzie zarządzał służbami, będzie miał tylko narzędzia do sprawowania nad nimi nadzoru – powiedział w Sejmie minister Mariusz Błaszczak, odnosząc się do zarzutów opozycji, podczas debaty nad projektem powołującym Biuro Nadzoru Wewnętrznego.

W czwartek posłowie debatowali nad rządowym projektem, według którego powstać ma – podlegające szefowi MSWiA – Biuro Nadzoru Wewnętrznego. Ma się ono zajmować nieprawidłowościami w pracy policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Biura Ochrony Rządu.

Podczas debaty posłowie opozycji zarzucali ministrowi, że projekt zmierza m.in. do upolitycznienia służb mundurowych.

„Kompetencje nie zwiększą się ani o milimetr. Zmieni się tylko to, że minister będzie miał nadzór. Te przepisy dają skuteczne narzędzie do nadzoru nad służbami ministrowi spraw wewnętrznych, a więc umożliwiają takie działania, które będą skuteczne przy eliminowaniu patologii, jakie zdarzają się w każdych służbach” – powiedział Mariusz Błaszczak.

„Z patologiami trzeba walczyć. Patologie trzeba eliminować. Patologiom nie można pobłażać, a z państwa wypowiedzi wynika, że państwo z ochotą byście patologiom pobłażali. Zresztą kiedy rządziliście, to tak właśnie było” – powiedział szef MSWiA, zwracając się do posłów opozycji.

Liczące kilkudziesięciu funkcjonariuszy i pracowników cywilnych BNW miałoby się zajmować nieprawidłowościami w służbach mundurowych, przypadkami łamania prawa czy naruszenia etyki zawodowej funkcjonariuszy. Projekt nie przewiduje likwidacji Biur Spraw Wewnętrznych, które działają w komendach głównych policji i Straży Granicznej. BNW ma działać niezależnie od nich, na wyższym szczeblu – bezpośrednio przy ministrze SWiA. Do zadań biura należałoby weryfikowanie kandydatów na wyższe stanowiska w tych formacjach m.in. komendantów i ich zastępców oraz dyrektorów i zastępców dyrektorów biur. Miałoby ono sprawdzać, czy oficerowie nie popełniali nadużyć lub nie przekraczali swoich kompetencji. Projekt zakłada, że BNW będzie weryfikowało kandydatów na stopnie generalskie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl