fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] M. Przeworska: Europa może przeżyć kolejny kryzys migracyjny

Rosjanie w przemyślany sposób podchodzą do walki z bezpieczeństwem żywnościowym całego świata. Brak zboża, które zostało wyprodukowane na Ukrainie i nie trafi do odbiorców, może doprowadzić do niepokojów w Europie. Głód sprawi, że ludzie będą emigrować np. z Afryki. Możemy więc przeżywać kolejny kryzys migracyjny – powiedziała Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Manipulacje cenami surowców energetycznych oraz wojna okazały się nieskuteczne w rękach Władimira Putina. Rosja próbuje doprowadzić do światowego kryzysu żywnościowego, który może wpędzić świat w ogromne problemy [czytaj więcej].

– Sytuacja stale się komplikuje. Rosjanie w przemyślany sposób podchodzą do walki z bezpieczeństwem żywnościowym całego świata. Infrastrukturą, która w pierwszej kolejności padła ofiarą bombardowań, były duże gospodarstwa, magazyny zbóż i porty. (…) Brak zboża, które zostało wyprodukowane na Ukrainie i nie trafi do odbiorców, może doprowadzić do niepokojów w Europie. Jeżeli np. w Afryce głód jeszcze bardziej się nasili, to ci ludzie zaczną emigrować na Stary Kontynent. Będziemy więc przeżywać kolejny kryzys migracyjny – zaznaczyła Monika Przeworska.

Jak wskazała dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, „powinniśmy zrobić wszystko, by uruchomić transport zboża z Ukrainy, żeby tamtejsi rolnicy mogli funkcjonować i odbudowywać swoje gospodarstwa. Nie jest to łatwe, co pokazała sytuacja na gospodarstwie należącym do Szczepana Wójcika, które zostało zaatakowane i doszczętnie zniszczone” [czytaj więcej].

– Świat powinien zaangażować się w pomoc w udrażnianiu wywozu zboża z Ukrainy. Jest to w żywotnym interesie nie tylko naszych wschodnich sąsiadów, ale i wielu ludzi czekających na żywność – zauważyła.

Gość Radia Maryja przytoczyła dane, według których Unia Europejska i Wielka Brytania w trwającym sezonie wyprodukują mniej zbóż o ok. 3,1 mln ton.

– To budzi uprawnione obawy do tego, jak będzie wyglądała produkcja żywności i czy każdego konsumenta będzie na nią stać. Jako Polska jesteśmy krajem szczęśliwym pod względem rozwiniętej infrastruktury rolnej. Mamy pewność, że nam żywności wystarczy. Pytanie tylko, kogo będzie stać na żywność? Rosną koszty wielu składowych, które przełożą się na finalną cenę żywności – zwróciła uwagę ekspert ds. rolnictwa.

Cała rozmowa z Moniką Przeworską dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl