Podlaskie: dziewięć osób z zarzutami ws. przemytu ludzi przez granicę z Litwą

Dziewięciu osobom postawiła dotąd prokuratura zarzuty dotyczące międzynarodowej grupy, zajmującej się przemytem ludzi przez granicę z Litwą. Straż Graniczna bada, trwającą co najmniej 1,5 roku, przestępczą działalność prowadzoną w kilku krajach.

Sprawę prowadzi Straż Graniczna z Augustowa (Podlaskie), pod nadzorem suwalskiej prokuratury okręgowej.

Według dotychczasowych ustaleń grupa składająca się z Polaków i Rosjan zajmowała się organizacją nielegalnego przewozu i przekraczania granicy Polski przez cudzoziemców bez wymaganych dokumentów. Chodzi m.in. o Czeczenów z obywatelstwem rosyjskim oraz o Wietnamczyków, którzy w ten sposób przekraczali granicę z Litwą, czyli wewnętrzną granicę Unii Europejskiej.

Jak wynika z poniedziałkowego komunikatu Prokuratury Krajowej, grupa działała co najmniej od października 2014 roku do co najmniej lutego 2016 roku na terenie Polski, Rosji, Estonii, Łotwy, Litwy, Niemiec, Francji, Belgii, Holandii i Austrii.

Według informacji PAP ze źródeł w Straży Granicznej, cudzoziemcy przewożeni byli w busach i samochodach osobowych. Wietnamczycy byli transportowani z krajów nadbałtyckich do Polski, zaś Czeczeni – z Polski do krajów Europy Zachodniej.

Do tej pory zatrzymano dziewięć osób podejrzanych o udział w tej przestępczej działalności, ale nie są wykluczone kolejne. Jak wynika z komunikatu, w miniony czwartek suwalski sąd tymczasowo aresztował dwie osoby, z możliwością zamiany aresztu na poręczenia majątkowe w kwotach 20 tys. zł i 40 tys. zł. W sierpniu do aresztu trafiły dwie inne.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl