fot. PAP/Marcin Obara

Marszałek Kuchciński na Litwie: potrzeba współpracy parlamentów dla rozwoju mniejszości

Parlamenty Polski i Litwy powinny mocniej zaangażować się we współpracę zapewniającą rozwój mniejszości narodowych obu krajów – przekonywał we wtorek w Wilnie marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Chcemy rozmawiać i wspólnie szukać porozumienia – zadeklarował.

Na wspólnej konferencji prasowej w Wilnie z przewodniczącym litewskiego Sejmu Viktorasem Pranckietisem Marek Kuchciński powiedział, że jego udział w obchodach 630. rocznicy chrztu Litwy, to okazja do „przypomnienia wspólnych korzeni historycznych, gdy tworzyliśmy wielką, wielonarodową unię polsko-litewską”.

Byliśmy państwem, które zapewniało bezpieczeństwo, wszystkim obywatelom tolerancję” – podkreślił marszałek Sejmu.

Przekonywał, że z historii naszych krajów należy wyciągać wnioski na przyszłość. Jak dodał, współpraca naszych państw musi być dalej rozwijana, żeby „zapewnić bezpieczeństwo wszystkim naszym obywatelom”.

Gdy razem współpracowaliśmy, nikt nam nie zagrażał, mogliśmy skutecznie odpierać wszelkie zagrożenia” – podkreślił Marek Kuchciński.

Według niego, w zapewnieniu bezpieczeństwa może pomóc współpraca polskiego i litewskiego parlamentu. Poinformował, że zaproponował przewodniczącemu litewskiego Sejmu powrót do spotkań na zgromadzeniach parlamentarnych.

Im częstsze kontakty, tym lepsza współpraca” – przekonywał marszałek Sejmu.

Zdaniem Marka Kuchcińskiego ważne jest również, aby stosować „zasadę dobrego traktowania się – równi z równymi, wolni z wolnymi”.

Marszałek Sejmu pytany przez dziennikarzy, czy według niego prawa Polaków na Litwie są naruszane i jakich rozwiązań w tej sprawie się spodziewa, odparł: „Nie są to sprawy łatwe dla nas. Chcemy rozmawiać i szukać wspólnie porozumienia”. Zwrócił uwagę, że ważna jest współpraca w tym zakresie, aby zapewnić rozwój mniejszościom narodowym w obu krajach. Według niego oba parlamenty powinny się w to „mocniej zaangażować”.

Marek Kuchciński przekonywał też, że dobrze współpracujące państwa w Europie Środkowo-Wschodniej – polskie i litewskie – są „szansą” dla UE.

Powiedział też, że jeśli chcemy wspólnie umacniać Unię Europejską, musimy przypominać innym krajom Wspólnoty, że „chrześcijaństwo i niepodległość to wartości uznawane przez nasze kraje”.

Z kolei przewodniczący Sejmu litewskiego poinformował, że z marszałkiem Kuchcińskim omówił wiele kwestii istotnych dla obu krajów, m.in. tematy związane z bezpieczeństwem, oświatą oraz współpracą polskiego i litewskiego parlamentu. Omówione zostały również – jak dodał – kwestie energetyczne. Przekonywał, że jego kraj zaktywizował stosunki z Polską „na każdym szczeblu”. Pranckietis mówił też, że Litwa opowiada się za zjednoczoną Europą.

PAP/RIRM

drukuj