fot. wikipedia

Co z interkonektorem gazowym łączącym Polskę i Litwę?

Państwa bałtyckie apelują do Polski i Unii Europejskiej o rozwiązanie kwestii interkonektora gazowego między naszym krajem, a Litwą.

Szefowie rządów wysłali list w tej sprawie do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera i premier Ewy Kopacz. Jak zapowiadano kwestia finansowania gazociągu może zostanie rozwiązana dziś. Dzięki gazociągowi Litwa, Łotwa i Estonia uniezależniły by się od dostaw surowca z Rosji.

Dr Bogusław Marzec, były prezes PGNIG, mówi, że ze względu na solidarność unijną premier Kopacz powinna pozytywnie odnieść się do sprawy.

– Od dłuższego czasu trwają rozmowy na temat budowy linii energetycznej łączącej nasz system elektroenergetyczny właśnie z Litwą. Byłoby to wspaniałym uzupełnieniem bezpieczeństwa energetycznego i solidarności społeczności unijnej – podkreśla dr Bogusław Marzec.

Interkonektor na Litwę jest jednym z projektów polskiej spółki GAZ-SYSTEM S.A., które w październiku 2014 roku zostały pozytywnie zaopiniowane do dofinansowania z unijnego instrumentu finansowego Connecting Europe Facility.

Oznacza to, że GAZ-SYSTEM S.A., wspólnie ze swym litewskim partnerem Amber Grid, może otrzymać w ramach CEF na budowę interkonektora 306 mln euro.

Przewidywane koszty budowy wynoszą 558 mln euro, z czego 422 mln euro wydatkowałaby strona polska, a 136 mln euro strona litewska.

RIRM

drukuj