Wiceszef litewskiego MSZ z wizytą w Polsce

W Warszawie przebywa wiceminister spraw zagranicznych Litwy. Andrius Krivas spotkał się z wiceszefami polskiej dyplomacji. Rozmowy miały być poświęcone kwestiom wschodnim, a szczególnie konfliktowi na Ukrainie oraz relacjom polsko-litewskim.

„Polski rząd przy współpracy z litewskim powinien rozwiązać kwestię Polaków na Litwie” – podkreśla poseł Krzysztof Szczerski, członek sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

To jest rzecz, która musi padać i musi być rozwiązywana dyplomatycznie. Jest to też sprawa, która komplikuje i psuje relacje polsko-litewskie oraz całe zaufanie w regionie. Dzisiaj wobec tego zagrożenia, które jest także zewnętrznym zagrożeniem dla całego regionu, jakiekolwiek podziały i rozgrywanie mniejszości (a wiadomo, że wokół Polaków na Litwie toczą się różne gry, także rosyjskie) są niewskazane. Ważnym jest, aby władze obu państw dążyły do tego, żeby tę sytuację rozeznać i znormalizować – dodaje poseł Krzysztof Szczerski.

Premier Litwy Algirdas Butkevičius sygnalizował wcześniej, że w obliczu rosyjsko-ukraińskiego konfliktu należy „odświeżyć relacje” między Polską a Litwą i dążyć w kierunku strategicznego partnerstwa. Litwa i Polska są w gronie krajów, które udzielają największego wsparcia humanitarnego Ukrainie.

RIRM

drukuj