fot. PAP/EPA

ONZ: W ciągu 10 miesięcy na Ukrainie zginęło ponad 5,6 tys. osób

Według danych uaktualnione w niedzielę w ciągu 10 miesięcy zbrojnego konfliktu na wschodzie Ukrainy zginęło tam 5665 osób, a blisko 14 tys. zostało rannych – poinformował rzecznik Komisji Praw Człowieka ONZ Rupert Colville.

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia oceniają jednak, że liczba ta jest zaniżona, a bilans ofiar wzrośnie ponieważ jak dotąd toczące się na Ukrainie walki uniemożliwiały pozyskiwanie wiarygodnych danych.

Należy oczekiwać, że w najbliższych dniach dane te będą weryfikowane. W ostatnich dniach poprzedzających zawieszenie broni – które weszło w życie w niedzielę – na wschodzie kraju toczyły się szczególnie ciężkie walki, w których zginęło wielu żołnierzy i cywilów.

Colville powiedział również, że eksperci ONZ starają się zweryfikować informacje o osobach zabitych w regionie Ługańska i Doniecka.

WHO poinformowała też, że co najmniej 78 ośrodków zdrowia bądź punktów medycznych, a w tym sześć szpitali, zostało zbombardowanych na wschodniej Ukrainie w ostatnich tygodniach; cztery osoby zginęły, a 19 zostało rannych podczas tych ataków.

PAP

drukuj