PAP/EPA

Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci wygrał pierwszą turę wyborów na Litwie

Pierwszą turę wyborów parlamentarnych na Litwie wygrał Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci. Na tę partię głos oddało 24 procent osób, które poszły do urn wyborczych.

Drugie miejsce zajął obecnie współrządzący Związek Rolników i Zielonych, uzyskując 17 proc. głosów. Na trzeciej pozycji jest Partia Pracy.

Do litewskiego Sejmu nie dostała się Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin. Na polską partię zagłosowało ponad 4,8 proc. wyborców. Wyniki spłynęły już z większości komisji.

Europoseł Waldemar Tomaszewski, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, wskazał, że osiągnięty wynik jest na dobrym poziomie.

– Wszystko wskazuje na to, że utrzymaliśmy ok. 5 procent głosów, patrząc tylko na głosy ważne. Natomiast sporo głosów było nieważnych (…) W takiej konfiguracji nie będziemy dzielili mandatów z listy ogólnokrajowej. To jest dla nas smutne, ale trzeba podkreślać, że wynik jest przyzwoity. Utrzymaliśmy swoją pozycję, bo w ostatnich wyborach do parlamentu mieliśmy 5,2 proc., czyli jest to podobny poziom procentowy – powiedział Waldemar Tomaszewski.

Druga tura wyborów na Litwie odbędzie się za dwa tygodnie. Litewski parlament jest dwuizbowy. 70 posłów jest wybieranych z list partyjnych, 71 – w okręgach jednomandatowych.

RIRM

drukuj