Litwa: Świąteczny pochód z udziałem Polaków z biało-czerwonymi flagami

Kilka tysięcy osób wzięło udział w niedzielę w wileńskim pochodzie z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości, który upamiętnia wydarzenia z 1990 r. W marszu z biało-czerwonymi flagami uczestniczyli również litewscy Polacy, których przywitali posłowie RP.

Do uczestniczenia w pochodzie 11 marca przed kilku laty zachęcił działający w Wilnie Polski Klub Dyskusyjny (PKD). Jak zaznaczają jego przedstawiciele, udział Polaków w tym marszu jest ważny.

„Krocząc wspólnie z Litwinami, z przedstawicielami innych narodowości demonstrujemy naszą miłość do ojczyzny, radość z jej sukcesów i osiągnięć, a także chęć przyłączenia się do jej rozwoju” – mówi politolog Mariusz Antonowicz.

Z polską grupą przywitali się polscy parlamentarzyści – Tadeusz Aziewicz, Tomasz Latos i Jerzy Meysztowicz, członkowie delegacji pod przewodnictwem marszałka Marka Kuchcińskiego, która uczestniczy w niedzielę w uroczystościach Dnia Odzyskania Niepodległości Litwy.

Jak poinformował PAP poseł Aziewicz, podczas niedzielnego krótkiego spotkania polskich parlamentarzystów z przewodniczącym Sejmu Litwy Viktorasem Prackietisem, temat polskiej mniejszości tym razem nie był poruszany, ale, jak zaznaczył, „nie zapominamy o kwestiach związanych z polską mniejszością na Litwie”.

„W dalszym ciągu będziemy czynili wszystko, żeby sytuację Polaków na Litwie polepszyć, żeby pojawiły się konkretne fakty, które będziemy mogli odnotować jako realną poprawę” – powiedział Tadeusz Aziewicz.

Wskazał, że „trochę wierzymy wszyscy w sens reaktywowania zgromadzenia obojga narodów i myślę, że w ramach tego zgromadzenia będziemy rozmawiać o Polakach na Litwie i Litwinach w Polsce”.

Polska delegacja parlamentarna w niedzielę wzięła udział w uroczystym posiedzeniu Sejmu Litwy, podczas którego wystąpił marszałek Kuchciński. Następnie uczestniczyła w uroczystości podniesienia flag trzech państw bałtyckich przed budynkiem parlamentu i w uroczystej mszy świętej w Katedrze Wileńskiej.

11 marca 1990 roku Rada Najwyższa Republiki Litewskiej ogłosiła proklamację „O przywróceniu niepodległości państwa litewskiego”. Litwa była pierwszą republiką Związku Radzieckiego, która ogłosiła niepodległość. Wśród sygnatariuszy Aktu Niepodległości byli również litewscy Polacy: Czesław Okińczyc, Zbigniew Balcewicz, Medard Czobot i Romuald Rudzys.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl