Patriotyczna akcja młodzieży na Litwie

„Nazwisko po polsku, bo jestem Polakiem”, pod takim hasłem na Litwie ruszyła akcja mająca na celu promowanie polskości.

Inicjatorami wydarzenia są Tomasz Pieszko i Kazimierz Liplański, uczniowie gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach.

Akcja polega na zapisywaniu w mediach społecznościowych swojego nazwiska w wersji polskiej, a nie powszechnie obowiązującej.

Tomasz Pieszko podkreśla, że inicjatywa zrodziła wśród młodych.

– Pomysł na tę akcję powstał w czasie mojego spotkania z przyjaciółmi. Myśleliśmy jak możemy poszerzyć tą polskość u nas w szkole. Wymyśliliśmy kilka takich wydarzeń i wpadliśmy na pomysł żeby zamieścić to na Facebooku. Znaleźliśmy również sponsora, który zrobił nam koszulki – mówił inicjator akcji Tomasz Pieszko.

Litewscy Polacy już od kilku lat domagają się oryginalnej wersji zapisu swojego nazwiska w dokumentach. Władze Litwy twierdzą, że jest to sprzeczne z ich konstytucją, deklarując jednocześnie chęć rozstrzygnięcie problemu.

Renata Cytacka, prezes Forum Rodziców Szkół Polskich Rejonu Solecznickiego ma nadzieję, że akcja rozszerzy się i wpłynie na kultywowanie tożsamości narodowej.

– Społeczność polską na Litwie cieszy fakt, że tę inicjatywę rozpoczęła nasza młodzież. Poczucie swojej godności, tożsamości narodowej i dumy z tego, że jestem Polakiem to bardzo ważna sprawa. Mam nadzieje, że to będzie piękna akcja, która rozpowszechniona zostanie na całą Wileńszczyznę i Litwę – dodała Renata Cytacka, prezes Forum Rodziców Szkół Polskich Rejonu Solecznickiego.

Data rozpoczęcia akcji nie jest przypadkowa. 21. lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl