Na Litwę z Polski dotarło finansowe wsparcie dla polskich pierwszaków

Na Litwę z Polski dotarły pieniądze dla pierwszoklasistów szkół polskich przyznawane w ramach akcji Bon Pierwszaka. W ciągu najbliższych dwóch dni środki otrzymają szkoły, które następnie wsparcie finansowe przekażą rodzicom dzieci.

„Dzisiaj i jutro pieniądze odbierają szkoły. Do świąt zostaną one przekazane rodzicom” – powiedział we wtorek PAP prezes Polskiej Macierzy Szkolnej na Litwie Józef Kwiatkowski.

W tym roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, program Bonu Pierwszaka został rozszerzony. Realizująca projekt Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie poinformowała, że dzięki środkom otrzymanym z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do zapowiadanej na początku roku szkolnego sumy dla każdego pierwszoklasisty na Litwie dojdzie dodatkowe 500 złotych.

„Nasi pierwszacy, 935 osób, otrzymają po 114 euro i 10 centów oraz 500 złotych” – powiedział Józef Kwiatkowski.

Pieniądze otrzymają też maturzyści szkół polskich na Litwie. 756 uczniów klas maturalnych otrzyma po 95 euro i 82 centy.

„Jest to istotne wsparcie szkoły polskiej na Litwie nie tylko finansowe, ale też moralne. Jest to dowód, że Polska troszczy się o nasze szkoły, o naszych uczniów i dokłada wszelkich starań, by oświata polska na Litwie była atrakcyjna” – zaznaczył Józef Kwiatkowski.

Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie na swej stronie internetowej napisała, że realizowany projekt „ma na celu nie tylko zwiększenie liczby uczniów rozpoczynających naukę w polskich szkołach na Litwie, Łotwie i Ukrainie, ale również poprawę konkurencyjności polskich placówek edukacyjnych i uczynienie ich bardziej atrakcyjnymi dla polskich uczniów i rodziców mieszkających na Wschodzie”.

Według Fundacji Bon Pierwszaka otrzyma 935 uczniów z 56 szkół na Litwie, 109 młodych Polaków z czterech placówek edukacyjnych na Łotwie i 315 pierwszoklasistów z dziewięciu szkół na Ukrainie.

Bon Pierwszaka to część wyprawki szkolnej przekazywanej przez stronę polską na początku roku szkolnego w formie całkowicie wyposażonego plecaka szkolnego. Jego pierwsza edycja na Litwie odbyła się w 2016 r.

PAP/RIRM

drukuj