fot. wikipedia.org

Pikieta przed siedzibą Zarządu Morskiego Portu Gdynia

Portowa ,,Solidarność” organizuje dziś protest przed siedzibą Zarządu Morskiego Portu Gdynia. To już kolejna pikieta w obronie praw pracowniczych i związkowych w gdyńskim terminalu kontenerowym.

Przyczyną protestu – jak podkreślają jego organizatorzy – jest zwolnienie z pracy przew. Komisji Międzyzakładowej NSZZ „S” Gdynia Container Terminal SA Marka Szymczaka i represje wobec kilku innych działaczy związkowych.

Pikieta odbywa się też w związku z wynajęciem przez zarząd terminala firmy detektywistycznej w celu inwigilacji Marka Szymczaka i jego rodziny.

O powodach protestu mówił na konferencji prasowej m.in. Adam Tylski, zastępca przewodniczącego Krajowej Sekcji Portów Morskich NSZZ „S”.

Zaczęło się od ataku na przewodniczącego wynajmowanie firmy detektywistycznej, która miała dostarczyć dowody pod przyszłe zwolnienie Marka Szymczaka z pracy. Marek Szymczak był wielokrotnie pomawiany, szykanowany ze strony pracowników, którzy jak sami twierdzili mają informacje od dyrekcji obarczające ciężkimi naruszeniami praw pracowniczych Marka Szymczaka. Wszystko to było pomówieniami i insynuacjami. Marek Szymczak, wraz z kolegami, został również pomówiony o to, że był organizatorem nielegalnej akcji protestacyjnej, mimo że związek kilkakrotnie stanowczo się od tego odcinał. Kiedy wpłynęło do związku wezwanie do zapłaty na kwotę ponad 33 tys. zł, praktycznie też nie wiemy skąd takie wyliczenie, odczytaliśmy to znowu jako insynuacje, pomówienia – powiedział Adam Tylski.

Związkowcy mówią też o nieuzasadnionej podwyżce o 150 proc. czynszu za najem pomieszczenia wykorzystywanego do prowadzenia działalności związkowej, co również odbierają za represje. Akcję protestacyjną Krajowej Sekcji Portów Morskich NSZZ „S” wspiera Zarząd Regionu Gdańskiego „S”.

Związkowcy chcą przywrócenia do pracy Marka Szymczaka i zadośćuczynienia za wyrządzone mu szkody oraz zakończenia represji i szykanowania działaczy związkowych. W razie dalszej eskalacji konfliktu nie wykluczają ogólnopolskiej manifestacji.

RIRM

 

drukuj