fot. PAP/EPA

Birma/ Media i NGO: Siły bezpieczeństwa zabiły w piątek ponad 80 demonstrantów

Birmańskie siły bezpieczeństwa strzelały w piątek z granatników nasadkowych do protestujących w mieście niedaleko Rangunu, zabijając ponad 80 osób – poinformowały w sobotę portal Myanmar Now i Związek Pomocy Więźniom Politycznym (AAPP), organizacja monitorująca sytuację w Birmie.

Szczegóły dotyczące liczby ofiar śmiertelnych w mieście Pegu, 90 km na północny wschód od Rangunu, nie były początkowo dostępne, ponieważ siły bezpieczeństwa złożyły ciała w kompleksie pagody Zeyar Muni i odgrodzono teren – wynika z informacji świadków i krajowych mediów.

AAPP i portal Myanmar Now poinformowały w sobotę, że 82 osoby zginęły podczas protestu przeciwko wojskowemu zamachowi stanu z 1 lutego. Ostrzał rozpoczął się przed świtem w piątek i trwał do popołudnia – przekazał Myanmar Now.

„To jest jak ludobójstwo – powiedział organizator protestu Ye Htut, cytowany przez portal. – Oni strzelają do każdego”. Według relacji w mediach społecznościowych wielu mieszkańców miasta uciekło.

Stowarzyszenie AAPP, które prowadzi codzienny rejestr zabitych i aresztowanych demonstrantów, podało wcześniej, że od czasu zamachu stanu zginęło 618 osób.

Liczba ta jest kwestionowana przez wojsko. Armia twierdzi, że dokonała zamachu stanu, ponieważ listopadowe wybory, w których zwyciężyła partia noblistki Aung San Suu Kyi, zostały sfałszowane. Komisja wyborcza odrzuciła te twierdzenia.

Rzecznik junty generał Zaw Min Tun powiedział na konferencji prasowej w piątek w stolicy kraju Naypyidaw, że wojsko odnotowało 248 ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej i 16 wśród funkcjonariuszy policji. Dodał, że siły bezpieczeństwa nie używały przeciwko demonstrantom broni automatycznej.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl