Ćwiczenia najwyższych władz na wypadek wojny

Na przełomie lutego i marca 2019 r. odbędą się ćwiczenia najwyższych władz na wypadek zagrożenia – napisał wtorkowy „Dziennik – Gazeta Prawna”. Ćwiczenia wzajemnych relacji urzędów na wypadek kryzysu w kraju miały się odbyć jesienią 2018 r., ale zostały przełożone.

DGP podał, że ćwiczenia mają w praktyce sprawdzić, jak np. faktycznie wygląda wprowadzanie stanu wojennego. Tak gazecie cel gry „Kierownictwo”, która jest częścią ćwiczeń „Kraj”, wytłumaczył jeden ze współpracowników prezydenta.

„Co dokładnie mają wtedy robić państwowi urzędnicy? Podczas niejawnego posiedzenia Rady Gabinetowej z udziałem prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, ministrów, a także kierowników urzędów centralnych, szefa Sztabu Głównego Wojska Polskiego i dowódców poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych, będą podejmować decyzje >>na tle realnej sytuacji polityczno-militarnej<<” – relacjonuje schemat ćwiczeń gazeta. Uczestnicy dowiedzą się też, jak wygląda nasze otoczenie pod kątem zagrożeń.

To jedyne przedsięwzięcie szkoleniowe w Polsce angażujące organy władzy państwowej – prezydenta RP oraz Radę Ministrów – przytacza gazeta założenia ćwiczeń. Oprócz „Kierownictwa” rządzący i urzędnicy mają też uczestniczyć w grze wojennej „Stolica”, która sprawdzi ich reakcje na konkretne scenariusze – relacjonuje wtorkowy DGP.

PAP/RIRM

drukuj