fot. flickr.com

Ukraina: Polskie F-16 w ćwiczeniach Clear Sky 2018

Na Ukrainie rozpoczęły się w poniedziałek międzynarodowe ćwiczenia lotnicze Clear Sky 2018, w których uczestniczą ekipy z dziewięciu państw NATO, w tym ze Stanów Zjednoczonych i Polski – poinformowało ministerstwo obrony w Kijowie.

Polskie Siły Powietrzne wysłały na ćwiczenia cztery samoloty F-16 bez uzbrojenia lotniczego z personelem latającym oraz niezbędnym sprzętem i wyposażeniem – przekazał PAP major Dariusz Kurowski z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Ćwiczenia, odbywające się na lotniskach w Starokonstantynowie w obwodzie chmielnickim i Hawrysziwce w obwodzie winnickim, zostały zorganizowane przez Siły Powietrzne Ukrainy oraz Siły Powietrzne USA.

Ich celem jest między innymi trening w prowadzeniu operacji przeciwko zagrożeniom naziemnym i powietrznym, dowodzenia i łączności oraz tankowania samolotów w powietrzu.

„Realizacja misji przez Siły Powietrzne Polski i Rumunii planowana jest z lotnisk macierzystych. Misje będą wspierane przez tankowce Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych operujące z lotniska w Powidzu” – poinformował mjr Dariusz Kurowski.

Jeszcze przed ćwiczeniami w niedzielę na Ukrainę przyleciały amerykańskie myśliwce F-15C Eagle oraz wojskowy samolot transportowy C-130J Super Hercules.

„Ćwiczenia mają podwyższyć regionalne możliwości obrony suwerenności przestrzeni powietrznej oraz wzmocnić pokój i bezpieczeństwo poprzez doskonalenie współpracy między partnerami w Sojuszu Północnoatlantyckim i innymi sojusznikami w regionie” – oświadczyła ambasada USA na Ukrainie.

Ćwiczenia zakończą się 19 października. Uczestniczy w nich lotnictwo wojskowe: Ukrainy, Belgii, Danii, Estonii, Holandii, Polski, Rumunii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

PAP/RIRM

drukuj