fot. twitter.com/TRzymkowski

T. Rzymkowski na Litwie: Język polski powróci na listę przedmiotów obowiązkowych na maturze

Język polski w szkołach na Litwie z polskim językiem nauczania wróci na listę przedmiotów obowiązkowych na maturze – poinformowali w Wilnie wiceministrowie edukacji i nauki oraz spraw zagranicznych RP, Tomasz Rzymkowski i Szymon Szynkowski vel Sęk, po spotkaniu z minister oświaty Litwy, Jurgitą Sziugżdiniene.

Język polski będzie na maturze przedmiotem obowiązkowym – zapowiedział wiceminister Tomasz Rzymkowski podczas spotkania z polskimi dziennikarzami.

„Przedstawiliśmy nasze postulaty i nie ukrywam, że jesteśmy zadowoleni z końcowych rezultatów” – dodał.

„Decyzja zapadła” – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk, informując, że litewska minister „podpisała rozporządzenie, zgodnie z którym matura z języka polskiego będzie obowiązkowa”.

W 1998 roku egzamin maturalny z języka polskiego został na Litwie zdegradowany do statusu nieobowiązkowego egzaminu szkolnego, co wpłynęło na pogorszenie poziomu nauczania języka ojczystego w szkołach polskich w tym kraju. Od ponad 20 lat Polacy na Litwie domagają się przywrócenia matury z polskiego jako egzaminu obowiązkowego.

Do tej pory władze Litwy jedynie obiecywały uwzględnić postulat Polaków. Podpisane obecnie rozporządzenie jest pierwszą deklaracją pisemną. Jak zaznaczył Szymon Szynkowski vel Sęk, „decyzja zapadła i jest nieodwracalna”.

Według wiceministrów teraz podjęte decyzje zostaną przedyskutowane ze środowiskami polskimi na Litwie w celu ustalenia, czy są one satysfakcjonujące, po czym zostanie podpisane porozumienie między resortami oświaty Polski i Litwy. W drodze negocjacji ma być też ustalona data przywrócenia obowiązkowego egzaminu maturalnego z języka polskiego.

„Zależy nam, aby takie porozumienie zostało podpisane jak najszybciej” – wskazał wiceszef polskiego MSZ.

Tomasz Rzymkowski w Wilnie wziął też udział w podsumowaniu 28. edycji konkursu „Najlepsza Szkoła Najlepszy Nauczyciel”, organizowanego przez Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie Macierz Szkolna.

Podczas uroczystości 19 nauczycieli zostało uhonorowanych Medalami Komisji Edukacji Narodowej, a 83 otrzymało bony podarunkowe ufundowane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Szkoły nagrodzone w konkursie otrzymały nagrody rzeczowe, również ufundowane przez Kancelarię premiera.

Na Litwie działa 70 szkół z polskim językiem nauczania, do których uczęszcza około 12 tys. dzieci.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl