fot. PAP/Valdemar Doveiko

Litwa: obchody Święta Niepodległości przy mauzoleum Piłsudskiego na Rossie

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w poniedziałek na wileńskim Cmentarzu Rossa przy mauzoleum Józefa Piłsudskiego, w którym obok matki marszałka spoczywa jego serce, odbyły się centralne uroczystości okolicznościowe na Litwie.

Kwiaty przy płycie Piłsudskiego złożyli przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie oraz społeczności polskiej. W uroczystościach udział wzięli też żołnierze z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, którzy wspólnie z żołnierzami z 11 państw NATO uczestniczą w odbywających się obecnie na Litwie ćwiczeniach Żelazny Wilk II.

„Zgromadziliśmy się, aby oddać hołd obrońcom Ojczyzny” – przemawiała do licznie zebranych na Rossie ambasador Polski Urszula Doroszewska.

„Pamiętamy dzisiaj szczególnie o tych, którzy zostali na tym cmentarzu pochowani” – dodała. Przypomniała, że 22 listopada na Rossie zostaną pochowane szczątki powstańców styczniowych odnalezione na wileńskiej Górze Zamkowej.

„Pamiętamy, że zryw powstańczy z 1863 roku był jednym z kroków, które doprowadziły do niepodległości naszego kraju” – wskazała ambasador.

Podczas wileńskich uroczystości został odczytany też list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, w którym zaznaczył on, że „wielki wkład w odbudowę wskrzeszonej ojczyzny miało wojsko polskie”.

„To właśnie nowo powstałe wojsko polskie obroniło nasz kraj przed najazdem bolszewickim” – przypomniał minister i podkreślił, że „niepodległość nie jest dana raz na zawsze”.

„Dlatego wojsko polskie stoi na straży naszej suwerenności, regularnie ćwiczy, modernizuje sprzęt, współpracuje z sojusznikami. Dzięki temu możemy się cieszyć Polską” – napisał min. Błaszczak.

Uroczystości na Rossie poprzedziło zapalenie zniczy na wileńskim Cmentarzu Antokolskim, gdzie znajduje się największa polska kwatera wojskowa na Litwie. Pochowanych jest tu 1068 żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej.

Znicze zapłonęły również na grobach polskich żołnierzy walk o niepodległość, którzy spoczywają w Wilnie w parku na Zakrecie.

Oficjalne świętowanie w poniedziałek w Wilnie zakończy koncert pt. „Popiół i Diament. Historie Polski w Muzyce”, na który zaprasza Ambasada RP na Litwie.

Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości na Litwie wśród mieszkających tam Polaków odbywają się od ubiegłego tygodnia. Koncerty, uroczyste akademie miały miejsce już w rejonie solecznickim, wileńskim, trockim, ale też w Poniewieżu, Kiejdanach i Kownie, które zorganizował Oddział Związku Polaków na Litwie „Lauda”.

We wtorek, w ramach obchodów, w zabytkowym klasztorze Bazylianów w Wilnie, pod słynną Celą Konrada, odbędzie się jeszcze jeden koncert, tym razem „Przebojów Niepodległej Polski” organizowany przez Wileńską Młodzież Patriotyczną i Akademię Trzeciego Wieku. Wystąpią wileńscy artyści oraz wokalistka Anna Kurpińska. Odbędzie się też konkurs wiedzy o polskiej piosence.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl