fot. twitter.com/PLinLviv

Ukraina: Polacy oddali hołd walczącym o niepodległość

Z okazji Święta Niepodległości polscy dyplomaci i żyjący na Ukrainie Polacy oddali w poniedziałek hołd rodakom pochowanym na cmentarzach w Kijowie. Wieńce złożono na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni oraz w kwaterze Wojska Polskiego na cmentarzu Bajkowa.

W uroczystościach uczestniczył ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki, członkowie korpusu dyplomatycznego, duchowieństwo i przedstawiciele polskich organizacji w tym kraju.

Polska ambasada opublikowała nagranie wideo z Cmentarza Orląt Lwowskich, na którym Polacy z Ukrainy śpiewają hymn. „W Dniu Niepodległości Polacy na Ukrainie dołączyli się do akcji #NiepodległaDoHymnu” – poinformowała placówka.

W niedzielę z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w kijowskiej konkatedrze pw. Św. Aleksandra została odprawiona Msza święta w intencji Ojczyzny. W niej również uczestniczył m.in. ambasador Cichocki oraz członkowie organizacji polskich na Ukrainie.

W poniedziałek Mszę św. za Ojczyznę odprawiono w Katedrze Lwowskiej. Po niej złożono wieńce i zapalono znicze na płycie grobu nieznanego żołnierza na Cmentarzu Orląt.

W godzinach wieczornych w Filharmonii Lwowskiej odbędzie się koncert „Niepodległa” z udziałem Krzesimira Dębskiego i orkiestry symfonicznej w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego”. W foyer Filharmonii można będzie obejrzeć wystawę „Paderewski”.

W Charkowie uroczystości rozpoczęły się już w piątek; konsulat RP zorganizował koncert operowy w Filharmonii Charkowskiej. 11 listopada konsulat zorganizował obchody Święta Niepodległości na Uniwersytecie im. Nobla w mieście Dniepr (d. Dniepropietrowsk).

10 listopada uroczystości z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się w Żytomierzu. W intencji Ojczyzny modlono się tam w Katedrze św. Zofii. Po mszy złożono kwiaty w polskich miejscach pamięci. Po południu odbył się koncert „Za wolność naszą i waszą” w Filharmonii Żytomierskiej. Żytomierz i obwód żytomierski jest miejscem, gdzie żyje jedna z największych społeczności polskich na Ukrainie.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest także w innych miastach ukraińskich, gdzie znajdują się polskie konsulaty. Poza Kijowem, Lwowem i Charkowem są to: Winnica, Odessa oraz Łuck.

PAP

drukuj