fot. sxc.hu

Druga tura wyborów prezydenckich na Litwie

Na Litwie odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. O fotel prezydenta zawalczą ubiegająca się o reelekcję, mająca największe szanse na zwycięstwo, Dalia Grybausakite i socjaldemokrata, europoseł Zigmantas Balczytis.

W pierwszej turze wyborów zmierzyło się siedmiu kandydatów. Najwięcej głosów uzyskała Grybauskaite 45,9 proc., z kolei Balczytis 13,6 proc.

– W pierwszej turze bardzo duży sukces odniósł kandydat Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Waldemar Tomaszewski. Uzyskał ponad 8% i podwoił swój wynik w stosunku do tego sprzed 5-ciu lat w wyborach prezydenckich. Natomiast do drugiej tury przeszło dwóch kandydatów: obecnie urzędująca Dalia Grybausakite i Zigmantas Balczytis (kandydat socjaldemokratów). Wszystko wskazuje na to (mamy 99% pewności), że prezydentem Litwy na druga kadencję zostanie Dalia Grybausakite. Niestety nie wróży to niczego dobrego dla Polaków na wileńszczyźnie, ani dla  stosunków polsko – litewskich. Dalia Grybauskaite przez ostatnie 5 lat dała się poznać jako osoba powiązana ze skrajnymi nacjonalistami litewskimi, również z konserwatystami z ugrupowania wywodzącego się od Landsbergisa, bardzo mocno antypolskimi ugrupowaniami – powiedział dr Bogusław Rogalski, ekspert ds. spraw międzynarodowych.

Polacy mieszkający na Litwie  mają Grybauskaite za złe, że niejednokrotnie sugerowała, iż nie są lojalnymi obywatelami oraz podpisała szkodliwą ustawę o oświacie.

Polacy zarzucają prezydent, że nie popiera ich dążeń w walce o prawo do poprawnego zapisu nazwisk w litewskich dokumentach.

 Dalia Grybausakite niejednokrotnie nieprzychylnie wypowiadała się o Polsce i że w czasie jej rządów stosunki z Polską znacznie się ochłodziły.

RIRM

drukuj