Fot. Danuta Mikoda/IPN

Śląskie: W Siedliszowicach odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary II wojny światowej

Tablicę upamiętniającą 16 mieszkańców zamordowanych podczas II wojny światowej odsłonięto w Siedliszowicach, gminie Kroczyce (Śląskie). Część ofiar zostało zastrzelonych przez Niemców podczas pacyfikacji wsi w 1943 r.

Tablica, która została przytwierdzona do elewacji gmachu Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedliszowicach, została sfinansowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach. W uroczystości wzięli udział m.in. okoliczni mieszkańcy i przedstawiciele władz.

Jak podał IPN, w czasie II wojny światowej zostało zamordowanych 16 mieszkańców Siedliszowic. Najwięcej ofiar pociągnęła za sobą pacyfikacja wsi w 1943 r. Zostali wówczas rozstrzelani: Stefan Kazior, Franciszek Wójcik, Piotr Gubas, Bolesław Jędros, Józef Milejski, Wawrzyniec Miszta i Władysław Napora, natomiast Stanisław Machelski, Władysław Miszta i Stanisław Stolarczyk zostali aresztowani i osadzeni w Miechowie, skąd nigdy nie wrócili. Prawdopodobnie zostali zamordowani przez gestapo – wynika z ustaleń historyków.

W latach okupacji niemieckiej śmierć ponieśli również inni mieszkańcy Siedliszowic: Józef Lewiński, Wacław Sochacki, Władysław Grabowski, Eugeniusz Sochacki, Jan Kamizela oraz Jan Napora.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Część artystyczną przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Pradłach. Zarys historyczny wydarzeń z okresu okupacji niemieckiej w Siedliszowicach przybliżył Leopold Stawarz – dyrektor Domu Kultury w Kroczycach. Głos zabrali też parlamentarzyści oraz dr Dominik Abłamowicz z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach. Następnie odsłonięto tablicę, która została poświęcona przez ks. Marka Mazura. Uczestnicy uroczystości złożyli pod nią kwiaty.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl