fot. MGMiŻŚ

[TYLKO U NAS] Min. M. Gróbarczyk: W zeszłym roku polskie porty przyniosły do budżetu państwa ponad 40 miliardów złotych

Przypomnę tylko, że w zeszłym roku polskie porty przeładowały 100 milionów ton, przynosząc do budżetu państwa ponad 40 miliardów złotych. To chcemy bezwzględnie wykorzystać, podwajając te wyniki właśnie poprzez uruchomienie inicjatywy Trójmorza już w konkretnych rozwiązaniach – powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbaczyk w czwartkowych „Aktualnościach dnia” w Radiu Maryja.

W Szczecinie trwa 7. Międzynarodowy Kongres Morski. Minister Marek Gróbarczyk zwrócił uwagę, że zły stan polskiej gospodarki morskiej to w dużej mierze wina poprzedniego rządu.

– Niestety mieliśmy do czynienia z taką bardzo metodyczną pracą w poprzednich latach polegającą na działaniach na szkodę gospodarki morskiej, a przede wszystkim zamykaniu tego, co dobrze funkcjonowało. Warto przypomnieć przy tej okazji skandaliczne decyzje Donalda Tuska w kontekście likwidacji przemysłu stoczniowego, próbę wyprzedaży polskich armatorów Polskiej Żeglugi Bałtyckiej czy Polskiej Żeglugi Morskiej – powiedział minister.

Mamy nadzieję, że ten etap jest już definitywnie za nami – podkreślił gość Radia Maryja.

– Chociaż dokładnie zdajemy sobie sprawę, jeśli ci panowie i panie wrócą, to na pewno przystąpią do tych działań na nowo. To dla nas jest być albo nie być, jeśli chodzi o przyszłość gospodarki, bo odbudowa przemysłu stoczniowego i naszych armatorów, a przede wszystkim odgrywanie znaczącej roli w ramach gospodarki morskiej, to cel rządu, który postawił sobie to jako priorytet industrializacji kraju i powrotu twarzą do morza, postawienie tego wszystkiego, co podupadło – stwierdził szef Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Na trwającym w Szczecinie 7. Międzynarodowym Kongresie Morskim jednym z ważniejszych poruszanych zagadnień jest inicjatywa Trójmorza.

– To jest jeden z podstawowych tematów, o których rozmawiamy. Oczywiście wiąże się to z zeszłorocznymi spotkaniami, które odbyły się w Szczecinie, to Światowe Dni Morza, gdzie gościły ważne osobistości, ministrowie, a przede wszystkim sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej Kitack Lim. To było jak gdyby takim pierwszym krokiem wykonanym właśnie w stronę realizacji założeń, które przyjęliśmy, czyli inicjatywy Trójmorza. To jest niezwykle ważne dla Pomorza Zachodniego, Szczecina, bo to przecież ten port ma się przede wszystkim opierać na ruchu południkowym, czyli połączeniu Adriatyku z Morzem Bałtyckim. Te rozwiązania, które chcemy przyjąć, najbardziej rokują, jeśli chodzi o stworzenie zupełnie nowych kierunków i nowych przepływów ładunkowych – wskazał minister Marek Gróbarczyk.

Polskie porty w samym tylko zeszłym roku wzbogaciły nasze państwo o 40 miliardów złotych.

– Przypomnę tylko, że w zeszłym roku polskie porty przeładowały 100 milionów ton, przynosząc do budżetu państwa ponad 40 miliardów złotych. To chcemy bezwzględnie wykorzystać, podwajając te wyniki właśnie poprzez uruchomienie inicjatywy Trójmorza już w konkretnych rozwiązaniach, czyli zbudowaniu takiego szkieletu progowo-kolejowo-rzecznego, bo tutaj jest największa wartość tego projektu, czyli Odrzańska Droga Wodna – podsumował gość „Aktualności dnia”.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem ministra Marka Gróbarczyka mogą Państwo odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl