Cypr/ Prezydent uda się na rozmowy do Brukseli

Prezydent i szef rządu Cypru Nikos Anastasiadis uda się dziś do Brukseli na rozmowy w sprawie planu ratunkowego dla zagrożonego bankructwem kraju.

Tymczasem zastrzegający anonimowość parlamentarzysta cypryjski powiedział agencji Reutera, że parlament będzie debatował nad ewentualnym opodatkowaniem depozytów bankowych dopiero po spotkaniu w niedzielę ministrów finansów 17 państw strefy euro.

Wczoraj minister finansów Cypru Michalis Sarris poinformował, że opodatkowanie depozytów bankowych jest nadal rozważaną metodą pozyskania przez rząd funduszy, które są warunkiem przyznania Cyprowi pomocy finansowej od zagranicznych kredytodawców.

Według cypryjskiej telewizji publicznej może chodzić o nałożenie 15-procentowego podatku na wkłady bankowe powyżej 100 tys. euro.

Cypr nadal poszukuje planu awaryjnego, by uzyskać 10 mld euro pomocy finansowej od strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W piątek wieczorem parlament w tym kraju przyjął trzy ustawy, które mają pozwolić na uratowanie sektora bankowego wyspy oraz uzyskanie właśnie tej pomocy.

RIRM/PAP

drukuj