Niemcy: Angela Merkel apeluje o wspólne stanowisko UE w rozmowach o Brexicie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała do 27 krajów Unii Europejskiej o zachowanie jedności w rozpoczętych w poniedziałek rozmowach z Wielką Brytanią o Brexicie. Niemiecka kanclerz opowiedziała się za wypracowaniem porozumienia korzystnego dla obu stron.

My, 27 krajów, sformułujemy bardzo jasno i – mam nadzieję – wspólnie nasze interesy” – powiedziała Merkel po spotkaniu z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem w Berlinie.

Szefowa niemieckiego rządu zaznaczyła, że zależy jej na tym, by wszystkie kraje negocjujące z Londynem „działały jednolicie, opierając się na wspólnie ustalonych dyrektywach”. Jak dodała, równie ważne jest „uważne wsłuchiwanie się w pragnienia i wyobrażenia Wielkiej Brytanii”. Jej celem jest zawarcie „dobrego porozumienia”. Angela Merkel zastrzegła, że jest za wcześnie na spekulacje o wynikach negocjacji.

Klaus Iohannis zapewnił, że wspólne działanie UE nie jest „hasłem bez pokrycia”, lecz rzeczywistością. „Tak właśnie działamy” – powiedział prezydent Rumunii, cytowany przez agencję dpa.

W Brukseli rozpoczęła się pierwsza runda negocjacji między przedstawicielami Komisji Europejskiej i rządu Wielkiej Brytanii na temat warunków wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej. Wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z UE musi nastąpić do 29 marca 2019 roku – dwa lata po uruchomieniu przez poprzedni rząd premier Theresy May przewidzianej w artykule 50 traktatu z Lizbony procedury wyjścia z UE.

PAP/RIRM

drukuj