Ambasadorowie UE o zaostrzeniu sankcji

Ambasadorowie państw UE spotkają się dziś m.in. w sprawie zaostrzenia sankcji w związku z kryzysem na Ukrainie.

Ambasadorowie mają po raz kolejny rozszerzyć listę osób objętych sankcjami wizowymi i finansowymi. Tematem narady ma być też plan wprowadzenia sankcji gospodarczych wobec Rosji. Decyzje mogą zapaść najwcześniej we wtorek.

Poseł Krzysztof Szczerski, były wiceminister spraw zagranicznych, mówi, że po Unii Europejskiej trudno się spodziewać, by podjęła bardziej zdecydowane ruchy.

Z całej tej sytuacji trzeba wyciągnąć jeden wniosek, że w sytuacjach trudnych nie ma co liczyć na UE. W sytuacjach trudnych i kryzysowych trzeba liczyć na siebie, na własne gwarancje bezpieczeństwa, na własną politykę i na takie sojusze, które są realne, a nie są wyłącznie papierowymi tygrysami. Nie można mówić o tym, że im bardziej będziemy w Unii integrowani, tym bardziej będziemy bezpieczni. Nie, na Unię liczyć nie można – powiedział poseł Krzysztof Szczerski.

Z kolei w Warszawie odbędzie się dziś spotkanie ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony Polski i Wielkiej Brytanii.

Radosław Sikorski z Tomaszem Siemoniakiem porozmawiają z Philipem Hammondem i Michaelem Fallonem m.in. o kryzysie ukraińskim. Konsultacje ministrów odbywają się w formule kwadrygi. Cykliczne spotkania zostały zapoczątkowane w Londynie w październiku 2010 roku.

RIRM

drukuj